Koleje Czeskie szukają lokomotyw dla pociągów do Niemiec

Koleje Czeskie szukają lokomotyw dla pociągów do Niemiec

08 maja 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Koleje Czeskie (ČD) chcą wyleasingować 10 wielosystemowych lokomotyw z prędkością maksymalną 200 km/h do obsługi połączeń międzynarodowych do Hamburga. 

Škoda 371 Fot. Lukáš Zedníček CC BY-SA 3.0

ČD chcą zastąpić na trasach do Niemiec lokomotywy Škoda klasy 371, które obecnie wykorzystywane są na w pociągach Praga – Hamburg na odcinku od czeskiej stolicy do Drezna, gdzie zastępowane są lokomotywami Kolei Niemieckich, które jadą dalej do Hamburga.  

Czesi chcą wyleasingować wielosystemowe lokomotywy z maksymalną prędkością eksploatacyjną 200 km/h dopuszczone do ruchu na niemieckiej sieci kolejowej. ČD zakupiły w tym celu w 2004 r. wielosystemowe lokomotywy Škoda klasy 380, które jednak nie zostały dopuszczone do jazdy z prędkością 200 km/h w Niemczech. Czeski przewoźnik pozwał Škodę o niewypełnienie warunków umowy lecz ostatecznie ČD przegrały sprawę z producentem.

Obecnie ČD postanowiły wyleasingować 10 lokomotyw z homologacją niemiecką. Nieoficjalnie wiadomo, że ofertę czeskim kolejom może złożyć austriacka spółka  European Locomotive Leasing, która dysponuje lokomotywami Siemens Vectron MS spełniającymi wymagania ČD – napisał railjournal.com.

PODZIEL SIĘ