PKP Cargo akcentuje rolę Polski w euroazjatyckiej sieci transportowej

PKP Cargo akcentuje rolę Polski w euroazjatyckiej sieci transportowej

11 maja 2017 | Źródło: PKP Cargo
PODZIEL SIĘ

Grupa PKP Cargo bierze udział w Międzynarodowych Targach Transportu i Logistyki Transport Logistic, odbywających się w Monachium. – Jesteśmy firmą o charakterze globalnym. Nasza obecność na tego rodzaju targach jest więc naturalna, co potwierdza duże zainteresowanie, jakie wzbudza nasze stoisko – mówi Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo. Jak dodaje, monachijskie targi są doskonałą okazją do podkreślenia roli, jaką Polska i PKP Cargo odgrywają w sieci międzynarodowych korytarzy transportowych.

Fot. PKP Cargo

Targi w Monachium to największe tego typu wydarzenie w Europie, skupiające przedstawicieli firm i instytucji związanych z transportem, logistyką i spedycją. Podczas targów prezentowane są  różnorodne i nowoczesne rozwiązania stosowane w branży. Imprezie towarzyszą konferencje i panele dyskusyjne, i tu obecność polskiego przewoźnika była mocno zaakcentowana. Prezes Libiszewski przedstawił prezentacje, w których podkreślał centralną rolę, jaką Polska i PKP Cargo odgrywają w sieci europejskich korytarzy transportowych.

Jako PKP Cargo systematycznie zwiększamy nasz udział w rynku przewozów zagranicznych. W Niemczech uruchomiliśmy własną spółkę spedycyjną, co pozwoli nam lepiej wykorzystywać potencjał zachodnioeuropejskich rynków. Ponadto szukamy partnerów za granicą, aby nasz tabor jeszcze efektywniej wykorzystać poza Polską i na dłuższych trasach. Niedawno podpisaliśmy umowę o współpracy z chińską globalną firmą WWL, co ułatwi nam utworzenie własnych struktur w Państwie Środka – zaznacza prezes Libiszewski.

To właśnie położenie Polski w centralnym punkcie europejskich korytarzy transportowych, na styku szerokiego i wąskiego toru w kontekście Nowego Jedwabnego Szlaku, staje się dla Polski ogromną szansą. – Naszym obowiązkiem, jeżeli chodzi o kolejową branżę transportową, jest wykorzystanie szans, jakie niesie za sobą koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku. W PKP Cargo jesteśmy do tego dobrze przygotowani – podkreśla prezes PKP Cargo.

To właśnie potencjał Nowego Jedwabnego Szlaku był jednym z głównych tematów konferencji „Rail Business at Transit Speed”, wydarzenia towarzyszącego monachijskim targom. W trakcie dyskusji z udziałem prezesa Macieja Libiszewskiego, a także szefów międzynarodowych organizacji kolejowych UIC i CIT oraz przedstawicieli zarządów towarowych kolei z Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i Słowacji,  poruszono między innymi kwestie ogromnego potencjału rozwojowego przewozów na trasie UE-Chiny czy też problem braku ujednoliconej dokumentacji elektronicznej, która utrudnia poruszanie się w korytarzu Wschód-Zachód. Uczestnicy konferencji są zgodni co do tego, że współpraca krajów leżących na Nowym Jedwabnym Szlaku zarówno na poziomie gospodarczym, jak i politycznym jest konieczna i oczekiwana.

Targi w Monachium potrwają do 12 maja. Bierze w nich udział ponad 2 tysiące wystawców z całego świata.

PODZIEL SIĘ