Niemiecki przewoźnik sfinansowany w crowdfundingu ogłosił upadłość

Niemiecki przewoźnik sfinansowany w crowdfundingu ogłosił upadłość

12 maja 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Locomore – niemiecki przewoźnik, którego powstanie możliwe było dzięki internetowej zbiórce pieniędzy złożył wniosek o ogłoszenie upadłości układowej.

Fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) CC-BY-SA 4.0

Locomore rozpoczął przewozy na trasie Stuttgart – Berlin w grudniu 2016 r. Spółka przeprowadziła tzw. crowdfundung czyli zbiórkę publiczną pieniędzy poprzez platformę internetową, która pokryła część kosztów sfinansowania wejścia na rynek. Niemcy wsparli ten projekt gdyż liczyli na przełamanie monopolu państwowych Kolei Niemieckich (DB).

Locomore działa na zasadzie otwartego dostępu do infrastruktury i jest jednym z nielicznych konkurentów DB na trasach dalekobieżnych. Przewoźnik oferuje podróżnym wegańskie kanapki i kusi niskimi cenami biletów.

Jeszcze w kwietniu Locomore chwaliło się dużą liczbą pasażerów. Jak się jednak okazało przychody ze sprzedaży biletów nie osiągnęły poziomu, który gwarantowałby opłacalność przedsięwzięcia. Spółka złożyła do sądu wniosek o upadłość naprawczą. Locomore będzie kontynuował działalność.

– Zespół Locomore nadal wieży, że oferta spółki wzbogaciła rynek przewozów dalekobieżnych i ma nadzieję, że we współpracy z syndykiem masy upadłościowej uda się wypracować model kontynuowania działań spółki – napisano w oświadczeniu Locomore. 

PODZIEL SIĘ