Czy na dworcu w Węglińcu powstanie szkoła zawodowa?

Czy na dworcu w Węglińcu powstanie szkoła zawodowa?

14 maja 2017 | Źródło: PKP SA
PODZIEL SIĘ

Za nami warsztaty kreatywne dotyczące planowanej modernizacji dworca w Węglińcu. W spotkaniu zorganizowanym przez PKP SA wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta, organizacji pozarządowych, społecznicy i mieszkańcy. W trakcie dyskusji pojawił się m.in. pomysł stworzenia na dworcu szkoły zawodowej. 

Fot. PKP SA

W pierwszej kolejności uczestnicy warsztatów zapoznali się z zakresem planowanego przez PKP S.A. przedsięwzięcia. Następnie wzięli udział z badaniu preferencji i wstępnej dyskusji z przedstawicielami kolejowej spółki. 

Uczestnicy podkreślali konieczność odpowiedniego wykorzystania przestrzeni zabytkowego obiektu. Jedną z ciekawszych propozycji było stworzenie na terenie budynku szkoły zawodowej. Koncepcja ta spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony mieszkańców, jak i przedstawicieli władz lokalnych. Bardzo istotne dla uczestników warsztatów okazało się również dostosowanie obiektu do potrzeb wszystkich grup pasażerów, w tym osób starszych, podróżujących z małymi dziećmi i osób niepełnosprawnych. 

Potrzebą zaobserwowaną przez wszystkie strony dyskusji była dostępność miejsc postojowych dla samochodów i rowerów. Zaproponowano także, aby w budynku dworca pojawiła się mała gastronomia i inne punkty dostosowane do sprawnej obsługi podróżnych.

Na zakończenie warsztatów każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, co pozwoliło zestawić i ocenić poszczególne pomysły. Spotkanie nie kończy procesu konsultowania z mieszkańcami Węglińca. Uczestnicy warsztatów otrzymają wkrótce dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi. 

–  Powstały w 1847 r. Dworzec w Węglińcu to jeden z najstarszych obiektów w kraju. Cieszy nas, że społeczność lokalna docenia ten zabytek architektury kolejarskiej i żywo interesuje się jego losem – mówi Paweł Wróblewski, moderator warsztatów z PKP SA. – Konstruktywna współpraca z uczestnikami warsztatów jest dla nas bardzo cenna i pomaga nam w realizacji inwestycji, która sprosta oczekiwaniom przyszłych użytkowników.

Inwestycja jest kwalifikowana do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PODZIEL SIĘ