Od Przemyśla do Wolsztyna – mistrzostwa kolejarzy w badmintonie liczą już 50 lat

Od Przemyśla do Wolsztyna – mistrzostwa kolejarzy w badmintonie liczą już 50 lat

15 maja 2017 | Autor: Lech Sipko
PODZIEL SIĘ

Pół wieku minęło odkąd w sportowym kalendarzu imprez kolejarzy pojawiła się dyscyplina sportowa – badminton.

Fot. Lech Sipko

Początki badmintona na kolei możemy datować na lata 60 i 70-te. W tych czasach, w imprezach towarzyskich uczestniczyli kolejarze i ich rodziny. Z czasem sport, który popularnie nazwano kometką stawał się coraz bardziej popularny i powszechny. Jego prężna działalność zaowocowała organizacją mistrzostw Polski. Oficjalnie inauguracji I Mistrzostw Polski Kolejarzy dokonano w 1968 r. w Przemyślu. Dziś mistrzostwa kolejarzy w badmintonie odbywają się w komfortowych warunkach – w halach (salach) sportowych, gdzie do dyspozycji zawodnicy posiadają całe sektory z 4-6-ma boiskami do gry.

50. edycja jubileuszowych Otwartych Mistrzostw Polski Kolejarzy w Badmintonie pod patronatem Stowarzyszenia KSTiK „Kolejarz” odbyła się w hali sportowo widowiskowej Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie. Impreza ta była jednocześnie eliminacją do mistrzostw Europy (USIC), które odbędą się w lipcu w Szwajcarii.

Zawody miały doskonałą oprawę organizacyjno-logistyczną, co na każdym kroku podkreślali wszyscy uczestnicy. Turniej spod skrzydlatego koła był doskonałą promocją badmintona dla miasta Wolsztyna i środowiska gminnego na piękny złoty jubileusz 50-lecia. Mistrzostwa swoją obecnością zaszczycili: burmistrz Wolsztyna, wiceprezes Stowarzyszenia Ryszard Frańczuk, przedstawiciele sponsorów (PKP PLK, Cargo i „Turkol” Poznań, który ufundował bilety uczestnikom na przejazd pociągiem retro na trasie Wolsztyn-Wrocław-Wolsztyn) oraz zaproszeni goście.

Zawody.  Impreza jubileuszowa zgromadziła 59 zawodników w tym 29 kobiet z 11 zakładów pracy. Uczestnicy mistrzostw rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych  kobiet (K1, K2, K3, K4) i czterech mężczyzn (M1, M2, M3, M4) w grach pojedynczych, podwójnych i mieszanych (mikst). Każdy zawodnik mógł wystąpić w dwu konkurencjach w grze pojedynczej i podwójnej, bądź w mikście. Grano do dwóch wygranych setów, do 15 punktów (p.).

Pojedynki.  Grę rozpoczęli singliści. Po drodze byliśmy świadkami doskonałych pojedynków w grach indywidualnych i deblach. Frekwencja jak przystało na jubileusz dopisała. Stawili się najlepsi zawodnicy co zapowiadało bardzo ciekawą rywalizację (i taka ona była). Najlepszym meczem chyba całego turnieju był pojedynek singlistów: Mateusza Mikołajczaka z Filipem Grasiem. Mateusz, po doskonałej grze pokonał 3-krotnego mistrza Polski kolejarzy – legendę zielonogórskiego „izetu” - 2:0. Mecz pełen dramaturgii obfitował w niesamowite zagrania stojące na najwyższym poziomie, za co obaj zawodnicy zebrali od widowni wiele zasłużonych braw. Po tej porażce zmęczony Graś uległ jeszcze Adamowi Frosowi i znalazł się poza podium. Nie powiodło się także w grze podwójnej. Rodzinny duet Grasiów (Filip – Tomasz) tym razem był na najniższym stopniu podium.

Niezawodna Jolanta Foltyn, po swój kolejny 18 tytuł mistrzowski sięgnęła w sposób łatwy, lekki i przyjemny. Eksmistrzyni od wielu lat wygrywa z każdą zawodniczką i to w takim stylu w jakim akurat jej się chce. Drugi medal (tym razem srebrny) dorzuciła do bogatej kolekcji w deblu wspólnie z Pauliną Koptoń.

Wzorcowa organizacja. Imprezę przygotował i przeprowadził znany działacz i trener badmintona z Poznania Andrzej Ampuła. Skuteczny w działaniu, ambitny. A wszystko zaczęło się 40 lat temu i trwa do dziś. Pan Andrzej sympatyk popularnej kometki, człowiek, który kocha sport i przekazuje fantastyczne wartości młodszym pokoleniom własną postawą. Zawsze uśmiechnięty i zadowolony.

Istotnym podkreśleniem jest fakt, że turniej przebiegał we wzajemnej i życzliwej atmosferze sportowej. Ceremonia zakończenia czempionatu miała miejsce w motelu „Montana” w Karpicku koło Wolsztyna (miejsce zakwaterowania zawodników).

Wyniki oficjalne ogłosił Andrzej Ampuła na uroczystej kolacji podkreślając stale rosnący poziom badmintona oraz frekwencję uczestników. Po części oficjalnej przystąpiono do biesiadowania. Miłą atmosferę skutecznie podtrzymywał miejscowy zespół muzyczny i okazały tort z dedykacją 50-lecia MPK. Ponadto biesiadnikom w przerwach pałaszowania tortu, kilka tancerek z zespołu „Latina” Wolsztyn zaprezentowało swoje ciekawe układy w tańcu klasycznym i nowoczesnym z elementami hip hopu.
Czołowe zespoły otrzymały puchary. Najlepsze zaś trójki na podium uhonorowano medalami, dyplomami, nagrodami rzeczowymi i statuetkami. Ponadto wszyscy (łącznie z obsługą sędziowską) otrzymali upominki i gadżety, które ufundował burmistrz Wolsztyna.

Nikt nie wyjechał z mistrzostw bez upominku. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych medalistów najliczniejszą grupę stanowili badmintoniści z CT Wielkopolski (10) i CT Dolnośląski (7), który dzięki paniom spisał się w tym turnieju rewelacyjnie i sensacyjnie odnosząc zasłużone zwycięstwo nad rywalami dużo wyżej notowanymi. Nagrody wręczali członkowie Komitetu Organizacyjnego Andrzej Ampuła, Jolanta Czarnecka operator handlowy w Cargo Poznań i Elżbieta Czerwińska delegat techniczny.

Oto  jubileuszowi medaliści:

Kobiety: K1:  1. Karolina Sieradzka (CT Wielkopolski),  2. Marta Wójcik (PKP Śląski), 3. Paulina Koptom  (EZ Południowy).
K2:  1. Agnieszka Małkiewicz ,  2. Luiza Paprota (obie EZ Szczecin), 3. Katarzyna Pawlak  (CT Dolnośląski).
K3:  1. Beata Graś  (IZ Zielona Góra),  2. Irena Bielat,  3. Jolanta Czarnecka (obie CT Dolnośląski).
K4:  1. Jolanta Foltyn (EZ Dolnośląski),  2. Dorota Mikicionek,  3. Jadwiga Jakubik (obie Dolnośląski).

Mężczyźni:  M1:  1. Mateusz Mikołajczak  (CT Wlkp.),  2. Adam  Fros (PLK Warszawa), 3. Marcin Galikowski  (CT Wlkp.).
M2:  1. Piotr Małkiewicz  (EZ Szczecin),  2. Sławomir Wacarz  (IC Kraków), 3. Jarosław Kaczmarek  (CT Wlkp.).
M3:  1. Korneliusz Koptom  (EZ Południowy),  2. Jarosław Kwapiszewski  (PR Poznań), 3. Wojciech Laskowski  (IZ Zielona Góra).
M4:  1. Kazimierz Szczurowski  (IR Warszawa),  2. Wojciech Rosada  (CT Wlkp.), 3. Roman Walczak.

Kobiety: gra podwójna:  1. Sieradzka – Marta Wójcik,  2. Jolanta Foltyn – Paulina Koptoń, 3. Irena Bielat – Jadwiga Jakubik.

Mężczyźni: gra podwójna:  1. Mateusz Mikołajczak – Wojciech Rosada, 2. Korneliusz Koptoń – Kazimierz Szczurowski,  3. Filip Graś – Tomasz Graś.
Gra mieszana:  1. Roman Walczak – Beata Graś,  2. Maciej Mikszo – Luiza Paprota (oboje EZ Szczecin),  3. Mirosław Forszpaniak – Małgorzata Jasińska  (oboje CT Wlkp.).

Klasyfikacja Zakładów Pracy:
1. CT Dolnośląski,  35p., 2. IZ Zielona Góra,  32p., 3. CT Wielkopolski,  29p.
Dalsze miejsca zajęli: 4. EZ Szczecin,  5. PR Poznań,  6. EZ Południowy,  7. EZ Wrocław, 8. IR Warszawa,  9. PKP Śląski,  10. IC Kraków,  11. PLK Warszawa.

PODZIEL SIĘ