Koleje Niemieckie chcą zrezygnować z biletów i śledzić podróżnych cyfrowo

Koleje Niemieckie chcą zrezygnować z biletów i śledzić podróżnych cyfrowo

16 maja 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Koleje Niemieckie (DB) planują wycofać papierowe bilety i zastąpić je biletami elektronicznymi. Pociągi będą wyposażone w systemy sprawdzające czy telefon komórkowy podróżnego jest na pokładzie.

Fot. Kuba Batorowicz

O planach rezygnacji z tradycyjnych biletów poinformował szef DB Richard Lutz. Koleje Niemieckie testują obecnie system śledzący lokalizację telefonów komórkowych, dzięki czemu DB będą wiedziały czy podróżny wszedł do pociągu i kiedy to nastąpiło – W momencie gdy pasażer wysiądzie z pociągu nastąpi obliczenie opłaty za przejazd – powiedział Lutz.

System, bazujący na infrastrukturze WLAN pozwoli zmniejszyć koszty kontroli biletów i uszczelnić wyłapywanie pasażerów na gapę. DB liczą też, że nowy system poprawi bezpieczeństwo, bowiem koleje będą wiedziały, czy do pociągu weszła np. osoba poszukiwana przez policję. DB planują też zamontować 7000 kamer by poprawić bezpieczeństwo podróżnych. To reakcja nna ataki terrorystyczne w pociągach DB, jakie miały miejsce w zeszłym roku. 

Otwartą kwestią pozostaje jednak pytanie co z podróżnymi, którzy nie mają smartfona? Czy DB udostępni inną formę elektronicznych czytników? 

PODZIEL SIĘ