Pociągi do Pyrzowic pojadą przez Bytom i Zawiercie

Pociągi do Pyrzowic pojadą przez Bytom i Zawiercie

22 maja 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PLK wybrały wariant budowy połączenia kolejowego do lotniska Katowice – Pyrzowice. Zrewitalizowana ma być cała linia nr 182, tak żeby pociągi z Katowic do lotniska mogły jeździć zarówno przez Bytom jak i Zawiercie.

Fot. Frees CC BY-SA 3.0

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły umowę z firmą BBF sp. z o.o. na opracowanie studium wykonalności (dokumentacji przedprojektowej ) w ramach projektu pn.:„Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”.

Cała linia będzie zelektryfikowana

Obecnie na linii nr 182  Zawiercie – Tarnowskie Góry,  eksploatowany jest tylko dla ruchu towarowego ok. 5 km odcinek w stacji Tarnowskie Góry oraz 15 km odcinek Zawiercie – Siewierz. Do dalszej realizacji został wybrany wariant rewitalizacji linii, w ramach którego planuje się m.in. elektryfikację całej linii Tarnowskie Góry – Zawiercie i przystosowanie jej do prędkości 140 km/h dla pociągów osobowych oraz 80 km/h dla pociągów towarowych.

Dojazd koleją do portu lotniczego w Pyrzowicach będzie możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór (z Katowic trasą przez Chorzów Batory, Bytom  i Tarnowskie Góry ), jak i od strony Zawiercia (z Katowic przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Łazy lub Zawiercie ). Wybrany wariant inwestycji pozwoli na lepszą dostępność połączenia kolejowego dla mieszkańców aglomeracji niż pierwotnie planowany wariant budowy nowej linii przez Piekary Śląskie.

– W II połowie 2017 roku, planowane jest ogłoszenie przetargu na  wykonanie prac projektowych. W I kwartale  2019 roku planujemy ogłoszenie przetargu na roboty budowlane, natomiast  rozpoczęcie prac budowlanych w 2020 roku. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2022 roku – powiedział Jacek Karniewski z PKP PLK.

Trwa ocena środowiskowa

Obecnie trwa postępowanie dotyczące oceny oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydała decyzję, o konieczności  przeprowadzenie całej procedury oceny oddziaływania na środowisko. – Procudura związana z uzyskaniem decyzji środowiskowej powinna zakończyć się w IV kwartale 2017 roku – wyjaśnił Karniewski.

 Projekt zostanie zgłoszony  do finansowania z POIiŚ aglomeracyjnego („Infrastrukturalne projekty aglomeracyjne finansowane z Funduszu Spójności” zał. 1, poz. 1.109), z którego środki będą rozdzielane w trybie konkursowym.