Konsorcjum ZUE zdobyło kontrakt tramwajowy w Krakowie

Konsorcjum ZUE zdobyło kontrakt tramwajowy w Krakowie

03 czerwca 2017 | Źródło: ZUE
PODZIEL SIĘ

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie podpisał z konsorcjum firm, których liderem jest ZUE umowę na przebudowę ul. Basztowej wraz z torowiskiem tramwajowym, siecią trakcyjną, odwodnieniem, oświetleniem i przełożeniem kolidującej infrastruktury technicznej. W ramach kontraktu nowe torowisko powstanie również na skrzyżowaniu ulic: Basztowej, Długiej oraz Westerplatte. Wartość umowy wynosi 27,2 mln zł brutto, z czego ZUE jako liderowi konsorcjum budowlanego przypadnie ok. 16,2 mln zł brutto. Termin realizacji zadania to 6 miesięcy.

Fot. Zygmunt Put, Wikimedia

Zawarta umowa dotyczy III etapu remontu realizowanego wokół krakowskich Plant, który wprowadzi ruch jednokierunkowy dla kierowców aut na całej trasie od Dworca Głównego do ul. Piłsudskiego. W ramach prac, zmodernizowany zostanie układ drogowy oraz torowisko tramwajowe na ul. Basztowej, od węzła rozjazdów Długa - Basztowa do węzła Pawia - Basztowa - Westerplatte - Lubicz oraz ul. Westerplatte, od węzła rozjazdów do ul. Zamenhofa. Po zakończeniu przebudowy, pojazdy komunikacji miejskiej będą kursować w obie strony, bez spowolnienia przez ruch  samochodowy.

– Cieszymy się z pozyskania tego kontraktu. Choć jest to jeden z mniejszych kontraktów jakie posiadamy w naszym portfelu zamówień, ma on dla nas szczególne znaczenie - jest to bowiem kolejny projekt w segmencie infrastruktury miejskiej, jaki realizujemy w naszym rodzinnym mieście. To zadanie, które jest wyzwaniem inżynieryjnym oraz logistycznym, ze względu na położenie modernizowanego odcinka w historycznej części Krakowa, która jednocześnie jest rejonem o bardzo dużym natężeniu ruchu kołowego, tramwajowego i pieszego. Mogę jednak z dumą powiedzieć, że jako ZUE doskonale radzimy sobie z tego rodzaju „zadaniami specjalnymi”. Zrealizowaliśmy już wiele unikalnych projektów w segmencie infrastruktury miejskiej, także w Krakowie, który jest miastem wymagającym szczególnej pieczołowitości w realizacji przedsięwzięć budowlanych, ze względu na swoją zabytkową zabudowę – mówi Wiesław Nowak, prezes zarządu ZUE.

Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie układu drogowego i torowego, węzłów rozjazdowych, sterowania i ogrzewania  zwrotnic, sieci trakcyjnej, oświetlenia ulicznego i odwodnienia. Ponadto przebudowane zostaną przystanki, zamontowane zostaną nowe wiaty oraz tablice informacji pasażerskiej i automaty KMK. Torowisko zostanie także wyciszone przez zastosowanie mat antywibracyjnych. W ramach inwestycji zmodernizowana będzie sieć ciepłownicza i wodociągowa, a wzdłuż ulicy Basztowej nasadzona nowa zieleń. Dodatkowo pomiędzy torowiskiem a Plantami powstanie ścieżka rowerowa.

Zadanie realizowane jest w ramach unijnego projektu „Modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

PODZIEL SIĘ