PKP Cargo na giełdowej ścieżce wzrostu

PKP Cargo na giełdowej ścieżce wzrostu

08 czerwca 2017 | Źródło: Haitong Bank
PODZIEL SIĘ

Jak pisał niedawno na naszych łamach Marcin Zieliński, ekspert rynków finansowych, PKP Cargo ma potencjał wypracowywania znacznie większych zysków niż 66 mln zł kwartalnie, jak to było w IV kwartale 2016 r. Jego opinię potwierdzają analitycy Haitong Banku, którzy w raporcie z 7 czerwca podtrzymują rekomendację „kupuj” dla spółki i podnosi cenę docelową akcji do 70,45 zł, co oznacza 12-procentowy potencjał wzrostowy.

Fot. Patryk Farana

Rekomendacja została utrzymana, mimo ostatniego wzrostu kursu spółki (34 proc. od początku roku, 19 proc. powyżej indeksu mWIG40). Wyższa o 31 proc. cena docelowa jest wynikiem podwyższenia prognoz analityków dotyczących zysków PKP Cargo w kolejnych latach.

Uwzględniając bardziej dynamiczne niż zakładano ożywienie w obrotach towarowych firmy po czterech miesiącach 2017 r. liczone r/r, analitycy Haitong podnoszą swoje szacunki dotyczące przychodów o 1,3-1,6 proc. na lata 2017-19.

– W połączeniu z niewielkimi korektami szacunków dotyczących wybranych kosztów operacyjnych (uwzględniając dane za pierwszy kwartał 2017), prognoza Haitong dotycząca zysku netto w omawianym okresie zostaje podniesiona o 3-31 proc. Oznacza to jeszcze silniejsze niż pierwotnie zakładano, ożywienie w kolejnych latach – stwierdza Cezary Bernatek z Haitong Bank.

Jednocześnie analitycy nadal oczekują, że PKP Cargo w perspektywie krótko- i średnioterminowej nie powinno mieć żadnych poważniejszych problemów z płynnością, pomimo znaczących wydatków kapitałowych związanych z remontowaniem taboru (wskaźnik ND/EBITDA ma według prognoz spaść z 1,9-krotności w 2016 r. do 0,7-krotności w 2019 r.).

Haitong Bank prognozuje również, że od 2018 r. spółka powinna powrócić do wypłaty dywidendy.

Dodatkowo, przy wskaźniku EV/EBITDA w 2017 r. na poziomie 5,2-krotności, PKP Cargo wciąż jest wyceniane ze znacznym dyskontem w porównaniu do europejskich konkurentów. Większy niż zakładany wzrost płac stanowi jedno z kluczowych zagrożeń w perspektywie krótko- i średnioterminowej.