Po 17 latach pociągi wróciły do Radzynia Podlaskiego

Po 17 latach pociągi wróciły do Radzynia Podlaskiego

13 czerwca 2017 | Źródło: Iledzisiaj.pl
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy gminy Radzyń Podlaski doczekali się powrotu pociągów. Po kilkunastu latach na odnowioną stację zlokalizowaną w pobliskim Bedlnie dotarł pociąg PKP Intercity jadący - na czas prac modernizacyjnych linii nr 7 - drogą okrężną z Warszawy do Lublina. – W końcu możemy ruszyć w podróż pociągiem ze stacji Radzyń Podlaski – mówią okoliczni mieszkańcy lokalnemu portalowi Iledzisiaj.pl.

Fot. Michał Maliszewski, Iledzisiaj.pl

Jak relacjonuje portal, wczoraj, 12 czerwca o godzinie 10.20 odbyło się oficjalne otwarcie peronu zorganizowane przez Wiesława Mazurka, wójta gminy Radzyń Podlaski. Z lekkim opóźnieniem, pociągiem jadącym z Warszawy do Lublina przyjechali na uroczystość: Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity, Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK, Zygmunt Grzechulski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie oraz Józef Marek Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego. Po przybyciu gości nastąpiło poświęcenie peronu, czego dokonał ksiądz proboszcz Jerzy Cąkała, a następnie przystąpiono do uroczystego przecięcia wstęgi.

– Bardzo dziękuję, że mogę uczestniczyć w tak doniosłej uroczystości – mówił prezes PKP Intercity cytowany przez Iledzisiaj.pl. – To jest bardzo ważne dla Was, że po 17 latach wracają pociągi. Będziecie mieli kontakt z Warszawą, Lublinem i nie tylko. W Warszawie możecie się przesiąść do pociągu do Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia i całego regionu Polski – akcentował Marek Chraniuk, który przekazał następnie konduktorską czapkę na ręce gospodarza wydarzenia, wójta Wiesława Mazurka.

Po wydarzeniu odbyła się krótka konferencja, w której uczestniczyli również: poseł Adam Abramowicz, poseł Krzysztof Buchowski oraz Konrad Sawicki w imieniu wojewody lubelskiego.

– Udało nam się szanowni państwo spotkać się dziś w tej podniosłej chwili otwarcia peronu i wznowienia ruchu kolejowego w gminie Radzyń Podlaski – podkreślał Wiesław Mazurek. – Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Ci panowie - Józef Marek Kowalczyk i Jarosław Kwasek - to oni się zgłaszali i wsparli gminę. Chce im podziękować za przyznawanie się do naszej gminy i pomoc. Dziękuję serdecznie mieszkańcom, którzy stale motywowali mnie do działania i dodawali siły – zaznaczał wójt.

Licznie zebrani mieszkańcy otrzymali gadżety i upominki od PKP Intercity. Dodatkowo rozlosowano wśród nich vouchery na darmowe przejazdy kolejowe przez gminę Radzyń Podlaski.

Podczas zamykania linii podróż z Radzynia do Łukowa trwała niemalże godzinę, obecnie będzie to kwadrans, a do Warszawy tylko 1h 45 min. Powrót pociągów to duża szansa dla mieszkańców okolicznych gmin. Dojazd do Lublina w czasie poniżej 1 godziny i Siedlec w 45 minut, spowoduje, że podróż koleją może na powrót stać się środkiem transportu pierwszego wyboru. Od mieszkańców i turystów odwiedzających region zależy teraz czy rachunek ekonomiczny projektu będzie na tyle atrakcyjny, że połączenia zostaną utrzymane po ukończeniu remontu linii nr 7 Lublin - Pilawa - Warszawa.

Na razie PKP Intercity oddało do dyspozycji wygodne i szybkie połączenie, dzięki któremu mieszkańcy oszczędzą czas, a turyści dotrą do regionu o wysokich walorach krajoznawczych. Dotyczy to szczególnie gminy Radzyń Podlaski, gdzie obecność człowieka i jego ingerencja jest ograniczona. Przystępny rozkład jazdy pociągów zachęca do jednodniowych i weekendowych wypadów na łono natury. Oferta jest skierowana nie tylko do turystów, ale także rowerzystów i piechurów, chcących odkryć m.in. piękne zabytki Radzynia Podlaskiego jak np. Pałac Potockich.

PODZIEL SIĘ