Wąskotorówki przewiozły prawie milion pasażerów w 2016

Wąskotorówki przewiozły prawie milion pasażerów w 2016

20 czerwca 2017 | Źródło: UTK/ŁK
PODZIEL SIĘ

Mało kto wie, że koleje wąskotorowe, będące najczęściej jedynie atrakcją turystyczną, przewiozły w minionym roku blisko milion pasażerów. Wąskotorówki nie są zjawiskiem marginalnym. To świadectwo rozwoju kolei, które powinno być zachowane dla przyszłych pokoleń. Stanowią bowiem ważny element dziedzictwa narodowego oraz historii techniki.

Fot. 1bumer CC BY-SA 3.0

Różnorodność lokalizacji, tras, taboru czy infrastruktury zachęca do wpisania przejażdżki wąskotorówką na listę atrakcji podczas urlopu. Wiele linii prowadzi przez najpiękniejsze regiony Polski. Są też takie zlokalizowane w miejskich parkach, zapewniające najmłodszym pierwszy kontakt z koleją.

W ostatnich latach koleje wąskotorowe zwiększyły znacząco liczbę pasażerów. W 2016 r. przewiozły blisko 950 tys. pasażerów. Dwa lata wcześniej było to niecałe 590 tys. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat liczba pasażerów wzrosła o ponad 60%. Kolej wąskotorowa przeżywa rozkwit, jest wyjątkową atrakcją, która dzięki swojej atmosferze przyciąga coraz więcej pasażerów.

Największą popularnością cieszyły się Nadmorska Kolej Wąskotorowa, Kolej Parkowa Maltanka i Bieszczadzka Kolej Leśna. Jako jedyna regularne, całoroczne przewozy prowadzi Pleszewska Kolej Wąskotorowa.

Rosnąca popularność kolei wąskotorowych jest przede wszystkim zasługą tych osób, które wkładają wiele wysiłku w renowację i przywracanie taboru oraz infrastruktury do użytku. Bez ich woli i determinacji, również w pozyskiwaniu funduszy, funkcjonowanie wąskotorówek praktycznie nie byłoby możliwe.

Operatorzy tego typu kolei również są zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i z tego względu muszą spełniać odpowiednie przepisy. Urząd Transportu Kolejowego swoimi działaniami wspiera istnienie kolei wąskotorowych w Polsce. W ramach Akademii UTK organizowane są szkolenia dla operatorów, wydawane są poradniki w zakresie przepisów, prowadzone są konsultacje i pomagamy w trudnych kwestiach.

PODZIEL SIĘ