Szybciej koleją z Iławy do Olsztyna

Szybciej koleją z Iławy do Olsztyna

26 czerwca 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Za 78 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują odcinek Jamielnik – Olsztyn. Pasażerowie zyskają sprawny i bezpieczny przejazd pociągiem oraz wygodną obsługę na peronach. To kolejna inwestycja PLK, która wpłynie na poprawę standardu podróży na trasie Poznań – Toruń – Iława – Olsztyn. Dotychczas na linię przeznaczono ponad 310 mln zł.

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o wartości 78 mln zł brutto na modernizację linii Olsztyn - Toruń (nr 353) na odcinku Jamielnik – Olsztyn. Przebudowane będą perony na stacjach w Rudzienicach Suskich, Starych Jabłonkach, Biesalu i Samborowie oraz na przystankach Pikus, Lubajny i Unieszewo. Wyższe perony ułatwią wsiadanie do pociągu. Będą wyposażone w wiaty, oświetlenie, ławki, tablice informacyjne. Nowe pochylnie i odpowiednie oznakowanie tras oraz informacje w języku Braille'a, to udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Wyższy poziom bezpieczeństwa na trasie pomiędzy Jamielnikiem a Olsztynem zapewni przebudowa 28 przejazdów kolejowo-drogowych. Dziesięć skrzyżowań zostanie wyposażonych w system samoczynnej sygnalizacji. Przejazdy zyskają nową nawierzchnię, oświetlenie i drogi dojazdowe. Wymiana torów, sieci trakcyjnej i rozjazdów umożliwi zwiększenie prędkości i przepustowości linii. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h.

Projekt pn. „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na odcinku granica IZ Olsztyn (km 219,400) – stacja Olsztyn – etap II” realizowany jest w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Prace na linii nr 353 na odcinku Jabłonowo Pomorskie – Iława – Olsztyn – Korsze” i finansowany jest z budżetu państwa. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w III kwartale 2018 r.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł  „Słoneczny” ruszył na szlak już po raz trzynasty „Słoneczny” ruszył na szlak już po raz trzynasty
Następny artykuł PKM i jej turystyczne okolice - czyli mapa atrakcji, do których dojedziesz pociągiem PKM i jej turystyczne okolice - czyli mapa atrakcji, do których dojedziesz pociągiem