Koleje Wielkopolskie przeprowadziły badanie jakości świadczonych usług

Koleje Wielkopolskie przeprowadziły badanie jakości świadczonych usług

28 czerwca 2017
PODZIEL SIĘ

Samorządowy przewoźnik w kwietniu 2017 r. przeprowadziły wśród pasażerów badanie jakości świadczonych usług. Na wszystkich liniach obsługiwanych przez spółkę rozdane zostały pasażerom ankiety, w których znalazły się pytania m. in. o rozkład jazdy, oferty taryfowe, czy też sposób dotarcia na stację kolejową.

Fot. Kuba Batorowicz
W ankietach oprócz pytań zamkniętych pojawiły się pytania otwarte. Każdy z podróżnych mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami, czy też oczekiwaniami co do podróży pociągiem wielkopolskiego przewoźnika. Badanie ankietowe objęło próbą rekordową liczbę ponad 2800 osób, które wypełniły ankietę i pozostawiły ją na swoim miejscu w pociągu lub też przekazały drużynie konduktorskiej.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednim badaniu, zdecydowana większość podróżnych oceniła bardzo pozytywnie jakość świadczonych usług. Największym uznaniem wśród pasażerów cieszy się łatwość zakupu biletu, czystość oraz bezpieczeństwo w pociągu. Wszystkie te elementy pozytywnie oceniane są przez 95% pasażerów. Spora grupa podróżnych wskazała również obszary działalności, na które przewoźnik powinien zwrócić szczególną uwagę lub zmienić dotychczasowe zasady lub sytuacje.

Wśród elementów podróży, które ocenione zostały najsłabiej, znalazło się dostosowanie rozkładu jazdy do oczekiwań podróżnych – 1% negatywnych ocen co stanowi jednak spadek tych opinii w stosunku do ostatniego badania o 1%. Powyższe jest spowodowane m. in. częstymi zmianami rozkładu jazdy oraz pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury – PKP PLK.

W dalszym ciągu jednym z najsłabiej ocenianych elementów jest otoczenie podczas podróży (dworzec, perony oraz infrastruktura wokół dworca), jednak w tym przypadku poziom negatywnych opinii systematycznie spada. W tegorocznym badania z 9% do 7%, czyli o dwa punkty procentowe.

Wśród podróżnych najliczniejszą grupę stanowią osoby dojeżdżające do pracy oraz do szkoły pięć razy w tygodniu (58% podróżnych). O wyborze pociągu Kolei Wielkopolskich jako środka transportu decydują różne kwestie, niezmiennie dla 28% podróżnych najważniejsza jest dogodność połączeń, w dalszej kolejności komfort podróżowania (22%) oraz cena biletu (20%).

Najpopularniejszym kanałem sprzedaży biletów wśród podróżnych są zdecydowanie kasy biletowe, jednak popularność tego kanału systematycznie spada (-3% w stosunku do poprzedniego badania oraz -7% w stosunku do roku 2014) na rzecz między innymi automatów biletowych w pociągu (+1%), automatów biletowych na poszczególnych stacjach (+2%) oraz na rzecz sprzedaży przez Internet (+1%).

W badaniu podróżni wypowiedzieli się również na temat źródła informacji, z którego korzystają najchętniej, szukając informacji o usługach świadczonych przez spółkę. Dla 52% najcenniejszym źródłem informacji jest strona internetowa: www.koleje-wielkopolskie.com.pl. Spory odsetek podróżnych (27%) korzysta z kieszonkowych rozkładów jazdy, które wydawane są przy okazji zmiany rozkładu jazdy przez obsługę w pociągu oraz kasjerów. Coraz więcej zwolenników ma również profil Kolei Wielkopolskich na facebook-u, gdzie oprócz aktualności publikowane są różne ciekawostki z życia spółki jaki i informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych odbywających się w regionach, na które można dotrzeć między innymi pociągami Kolei Wielkopolskich.

Uzyskane wyniki są cennym materiałem analitycznym dla spółki Koleje Wielkopolskie. Przewoźnik na podstawie wyników badania będzie mógł podjąć kolejne działania, aby oferta spełniała oczekiwania największej grupy klientów.

PODZIEL SIĘ