ZTM Warszawa: SKM S1 pojedzie tylko do Służewca

ZTM Warszawa: SKM S1 pojedzie tylko do Służewca

29 czerwca 2017 | Źródło: ZTM Warszawa
PODZIEL SIĘ

Od września planowana jest zmiana relacji wybranych pociągów SKM S1 i skierowanie ich do stacji Warszawa Służewiec. Jest to spowodowane zamknięciem linii grodziskiej na czas remontu. Zarząd Transportu Miejskiego wyjaśnia dlaczego linia nie zostanie wydłużona do Piaseczna.

Fot. ZTM Warszawa

ZTM Warszawa podkreślamy, że zmiana relacji SKM S1 do Służewca, będzie miała charakter wyłącznie tymczasowy i natychmiast po zakończeniu prac na linii grodziskiej, przywrócona zostanie trasa podstawowa z Otwocka do Pruszkowa.

Zarząd zamierza utworzyć połączenie SKM pomiędzy Piasecznem i Legionowem przez Warszawę Gdańską i kolejową linię obwodową. Wymaga to jednak spełnienia określonych warunków, czyli zakończenia remontu linii obwodowej i mostu Gdańskiego oraz zmiany układu torowego na stacji Warszawa Zachodnia. Istotnym czynnikiem warunkującym uruchomienie połączeń SKM do Piaseczna, jest również zakup nowego taboru. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu.

Tymczasowa linia SKM do Piaseczna nie byłaby rozwiązaniem zadowalającym ze względu na to, że istotny wpływ na kursowanie pociągów linii S1 oraz ich rozkład jazdy będą miały prace prowadzone na stacji Otwock, która za kilka miesięcy będzie przebudowywana w ramach modernizacji linii kolejowej nr 7 do Lublina. To spowoduje, że problematyczne będzie zachowanie regularności odjazdów i równych odstępów pomiędzy poszczególnymi pociągami.

Uruchomienie pociągów SKM do Piaseczna na krótki okres, a następnie ich zawieszenie może wprowadzić niepotrzebne zamieszanie oraz dezorientację wśród pasażerów, korzystających na co dzień z połączeń kolejowych na tej trasie. Zwłaszcza, że na stacji Warszawa Zachodnia obecnie nie ma możliwości zawracania pociągów z kierunku południowego z uwagi na brak torów odstawczych i związane z tym ewentualne blokowanie torów przy peronach. Na linii średnicowej także nie ma już miejsca na żadne dodatkowe kursy SKM.

Ponadto, w 2019 roku planowane jest rozpoczęcie gruntownej przebudowy stacji Warszawa Zachodnia, a w dalszej perspektywie czasowej modernizacja dalekobieżnej linii średnicowej. W trakcie realizacji tych prac znacząco zmniejszy się liczba dostępnych torów dla pociągów, które tamtędy kursują. Dlatego też, do czasu ich zakończenia nie jest możliwe uruchomienie jakichkolwiek dodatkowych połączeń.

PODZIEL SIĘ