Blues Express z Kolejami Wielkopolskimi

Blues Express z Kolejami Wielkopolskimi

04 lipca 2017 | Źródło: Koleje Wielkopolskie
PODZIEL SIĘ

Miłośnicy bluesa i kolei mogą już kupować bilety na Blues Express, którym pojadą do Zakrzewa na bezpłatny festiwal gromadzący wybitnych muzyków bluesa z całego świata. Koleje Wielkopolskie zapraszają na pokład Blues Expressu:  8 lipca br. pociąg odjeżdzie do Zakrzewa z Dworca Głównego w Poznaniu – Dworzec Letni przy peronie 4b.

Fot. Koleje Wielkopolskie

Wyjątkową atmosferę podróży na festiwal tworzy prowadzący pociąg zabytkowy parowóz oraz tradycyjne koncerty zespołów na każdej z siedmiu stacji pośrednich Blues Expressu.

Bilety w taryfie specjalnej na pociąg Blues Expres są dostępne we wszystkich kasach prowadzących sprzedaż na przejazdy pociągami Kolei Wielkopolskich (tj. kasach KW, POLREGIO, PKP Intercity, Kolei Mazowieckich oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej) oraz w dniu wyjazdu na pokładzie pociągu (bez dopłaty).

Blues Express jest pierwszym festiwalem na świecie (pomysł i nazwę skopiowano później w Australii i Luksemburgu), w tak oryginalnej i atrakcyjnej formie prezentującym bluesa. Od lat również jednym z największych pod względem ilości publiczności festiwali bluesowych w Polsce. Od 2001 roku bluesowy pociąg wyrusza z Poznania i przemierza Północną Wielkopolskę, od 2004 roku z koncertami na siedmiu dworcach PKP: Poznań, Rogoźno, Chodzież, Piła, Krajenka, Złotów, Zakrzewo.

Prolog festiwalu to koncert 7 lipca o godz. 18:30 w wykonaniu zespołów: Hot Water, Sama River Blues i Amusing Companions w Pile, na deptaku (ul. Śródmiejska), który w tym mieście odbywa się od 2006 roku.

Już po raz 25. w sobotę 8 lipca tradycyjnym i głównym punkt programu festiwalu będzie bluesowy pociąg z parową lokomotywą. Wyruszy ze stacji Poznań Główny z Dworca Letniego o godz. 13:52, a jego odjazd poprzedzi bluesowy koncert. Podobne koncerty odbędą się też na kolejnych stacjach, na których bluesowy ekspres ma planowy postój. Na dworcowych peronach zagrają:

  • Poznań – Blues Menu,
  • Rogoźno – Sama River Blues,
  • Chodzież – Blues Szwagiers,
  • Piła – Mr Big Jack,
  • Krajenka – The Road Dogs (Białoruś),
  • Złotów – Sixty Seven,
  • Zakrzewo – Nalepa Band.

Organizatorzy spodziewają się, że – wzorem ubiegłych lat – wśród pasażerów znajdzie się wielu muzykujących na akustycznych instrumentach, i to spontaniczne granie uatrakcyjni całą podróż, zachowując jej bluesowy klimat.

Kiedy pociąg dotrze do Zakrzewa, cała festiwalowa publiczność, zarówno ta przybywająca bluesowym pociągiem, jak i innymi środkami lokomocji, spotka się nad Jeziorem Proboszczowskim, w naturalnym leśnym amfiteatrze, na bezpłatnym finałowym koncercie, trwającym od godz. 20:00 do godz. 3:30 następnego dnia. Spodziewana liczba widzów  to 4-5 tyś., złożonych ze społeczności lokalnej, fanów bluesa z Polski i zagranicy, turystów i wczasowiczów przebywających nad okolicznymi jeziorami, miłośników kolejnictwa i parowozów. W koncercie wystąpią: Irek Dudek (Shakin’ Dudi), Voo Voo, Free Blues Band, Gang Olsena, Obstawa Prezydenta, Blues Flowers, Bluesdorf Orchestra.

O godz. 3:41 Blues Express ruszy w drogę powrotną do Poznania, odwożąc część uczestników festiwalu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł 10 godzin po sieci - nowa oferta Kolei Śląskich 10 godzin po sieci - nowa oferta Kolei Śląskich
Następny artykuł Kolejni sygnatariusze deklarują rozwój kultury bezpieczeństwa Kolejni sygnatariusze deklarują rozwój kultury bezpieczeństwa