Kolejarze i strażacy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa

Kolejarze i strażacy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa

14 lipca 2017 | Źródło: PKP SA
PODZIEL SIĘ

Już w najbliższą sobotę rusza akcja promująca bezpieczne zachowania podczas wakacji. Podróżni i mieszkańcy 6 polskich miast będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez PKP SA i Państwową Straż Pożarną. Pierwszy z nich odbędzie się na dworcu Warszawa Wschodnia.

Fot. Dominik Skudlarski

„Bezpieczne wakacje” to akcja kierowana do wszystkich dzieci i dorosłych. W kolejne, następujące po sobie weekendy, na dworcach kolejowych w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Olsztynie i Łodzi prowadzone będą szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i korzystania z automatycznego defibrylatora (AED). Każda z osób odwiedzających przygotowane stoisko uzyska informacje dotyczące bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach oraz będzie mogła otrzymać odpowiedzi na pytania z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego. Akcji towarzyszyć będzie szereg atrakcji dla dzieci – łamigłówki, kolorowanki oraz bajki i animacje promujące bezpieczeństwo. O tym, jak zachować się w konkretnych sytuacjach, najmłodsi dowiedzą się od takich postaci, jak: Reksio, Bolek i Lolek czy Piotrek z filmu „Zaczarowany ołówek”.

Specjalne atrakcje zaplanowano również na przydworcowych placach. Uczestnicy akcji przy budynku Warszawy Wschodniej będą mogli skorzystać z toru przeszkód dla dzieci, pneumatycznej zjeżdżalni i laboratorium chemicznego na kółkach, w którym poznają zasady ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

- Bezpieczeństwo to jeden z priorytetów PKP SA i całej Grupy PKP. Dlatego stale inwestujemy w szkolenia, monitoring, ochronę oraz wszelkiego rodzaju usprawnienia na terenie naszych obiektów. „Bezpieczne wakacje” to kolejny element tej polityki. Odpowiedzialne i bezpieczne zachowanie warto promować od najmłodszych lat – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

- Państwowa Straż Pożarna od 25 lat odpowiada na ciągle zmieniające się zagrożenia. Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów naszej działalności jest edukacja i profilaktyka na rzecz bezpieczeństwa. W ten sposób podejmujemy działania jeszcze przed wystąpieniem zagrożenia oraz wpływamy na poprawę bezpieczeństwa obywateli. Okres wakacji jest szczególny, bo zapominamy o bezpieczeństwie swoim i naszych najbliższych, a to właśnie w tym czasie zdarza się najwięcej wypadków zagrażającym naszemu życiu i zdrowiu. Dlatego też akcja „Bezpieczne wakacje”, ma na celu uświadomić, że zagrożenia nie mają wakacji – mówi gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP.

Eventy organizowane będą w godzinach 11:00-16:00 na poszczególnych dworcach:

  • 15.07 – dworzec Warszawa Wschodnia
  • 22.07 – dworzec letni Poznań Główny
  • 29.07 – dworzec Bydgoszcz Główna
  • 05.08 – dworzec Wrocław Główny
  • 12.08 – dworzec Olsztyn Główny
  • 19.08 – dworzec Łódź Fabryczna
PODZIEL SIĘ