Dobre wyniki Kolei Niemieckich

Dobre wyniki Kolei Niemieckich

31 lipca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Koleje Niemieckie (DB) przewiozły rekordową liczbę pasażerów na liniach dalekobieżnych. Dobre wyniki osiągnęły też spółki zależne firmy – Arriva i DB Schenker. Cała grupa DB poprawiła swój wynik finansowy. 

Fot. Heinz Albers Wikimedia Commons

W pierwszej połowie 2017 r. liczba pasażerów pociągów dalekobieżnych DB wzrosła o 2,8% i wyniosła 68 mln. Praca przewozowa z kolei wzrosła o 3,3% i wyniosła 19,5 mld pasażerokilometrów. Natomiast w segmencie regionalnym praca przewozowa DB wzrosła o 2% i wyniosła 20,5 mld pkm. Mimo wzrostu liczby pasażerów udział w rynku niemieckim DB spadł z 70,2% do 69,2%.

Choć spółka jest zadowolona z wyników przewozowych w segmencie pasażerskim, to jako element który trzeba poprawić wskazano w komunikacie prasowym punktualność pociągów DB, która wyniosła 81%. Prezes Kolei Niemieckich Richard Lutz zapowiada działania, na rzecz poprawy punktualności i niezawodności przewozów osób. 

W segmencie przewozów towarów DB wykonała 47,8 mld tonokilometrów i jak zaznacza spółka w komunikacie, w niemieckim sektorze kolei towarowej widać pierwsze oznaki ożywienia po kilku latach stagnacji. Arriva przewiozła prawie miliard pasażerów na swoich liniach autobusowych i kolejowych i poprawiła swoje przychody o 5,3% (2,7 mld euro).

Przychody całej grupy DB wyniosły w pierwszej połowie roku 21,1 mld euro co oznacza wzrost o 5,2% rok do roku. Ebit wyniósł 1,18 mld euro (wzrost o 17,1% rdr). 

PODZIEL SIĘ