Pociąg do kultury ma szansę jeździć do Berlina także po 2018 r.

Pociąg do kultury ma szansę jeździć do Berlina także po 2018 r.

31 lipca 2017 | Źródło: Urząd Miasta Wrocławia, Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

„Pociąg do kultury” kursujący między stolicą Niemiec a Wrocławiem przywiózł wczoraj kibiców na TWG 2017. Wraz z nimi przyjechał premier Brandenburgii Dietmar Woidke, któremu towarzyszył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W trakcie podróży rozmawiali m.in. o współpracy kulturalnej i szansach na utrzymanie połączenia w najbliższych latach.

Fot. wroclaw.pl

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz premier Brandenburgii Dietmar Woidke przyjechali w niedzielę do Wrocławia "pociągiem do kultury" na zakończenie międzynarodowych zawodów sportowych The World Games 2017.

Skład kursujący z Berlina od początku funkcjonowania ułatwia mieszkańcom obu miast uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Połączenie uruchomiono w kwietniu ubiegłego roku specjalnie na czas pełnienia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Ten nietypowy pociąg relacji Berlin-Wrocław tak się jednak spodobał, że projekt został przedłużony.

Będzie kursował na pewno do końca 2018 – mówi Ewa Strożczyńska-Wille odpowiedzialna za program kulturalny w „Pociągu do kultury”.

Zarówno strona niemiecka, jak i polska jest zainteresowana uruchomieniem na stałe takiego połączenia. – Mamy nadzieję, że po 2018 roku uda się stworzyć regularne połączenie między naszymi miastami. Zainteresowanie pociągiem jest spore, więc i uzasadnienie ekonomiczne dla przewoźników kolejowych też jest – dodał prezydent Wrocławia.  

– Dzięki „Pociągowi do kultury” widać, że mamy dużo wspólnych spraw a rozwój obydwu regionów pod względem kulturalnym, gospodarczym i infrastrukturalnym cały czas ewoluuje. Chcemy to w dalszym ciągu kontynuować – powiedział Dietmar Woidke.

Premier niemieckiego landu podkreślił, że Brandenburgia i Wrocław współpracują ze sobą od wielu lat. – W 2015 r. zostało podpisane specjalne porozumienie, które zacieśniło tę współpracę. Odbywa się ona na polach kultury, gospodarki oraz wymiany uczniów. Chcemy również rozwijać wspólne projekty infrastrukturalne, w to wpisują się zabiegi o stałe połączenie kolejowe – powiedział Woidke.

Tylko przez pół roku 2016 „Pociąg do kultury” przewiózł 25 tysięcy pasażerów i wystąpiło w nim 250 grup artystycznych.

PODZIEL SIĘ