Dobry start kolei przez tunel bazowy Świętego Gotharda

Dobry start kolei przez tunel bazowy Świętego Gotharda

07 sierpnia 2017 | Autor: ŁK
PODZIEL SIĘ

Liczba pasażerów podróżujących pociągami linią pod przełęczą Świętego Gotharda w Szwajcarii wzrosła o 30% od początku 2017 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To efekt oddania do użytku nowego tunelu kolejowego.

Fot. Hannes Ortlieb Wikimedia Commons

Tunel bazowy Świętego Gotharda został otwarty 1 czerwca 2016 r. liczy 57 km długości i jest obecnie najdłuższym tunelem kolejowym na świecie. Jak poinformowały Koleje Szwajcarskie, od czasu otwarcia nowego szlaku pociągi jadące tunelem przewiozły 2,3 mln podróżnych. Średnio dziennie z linii tej korzysta 10400 podróżnych.

Koleje Szwajcarskie uruchomiły nowe połączenia między północą Szwajcarii a kantonem Ticino. Tunel wykorzystywany jest też w połączeniach międzynarodowych. Planowane jest uruchomienie bezpośredniego pociągu w relacji Frankfurt – Mediolan.

Nowa przeprawa pod przełęczą Świętego Gotharda pełni też istotną rolę w transporcie towarów między Rotterdamem a Włochami. Od czasu otwarcia tunelu przejechało przez niego 17 tys. pociągów towarowych. Znaczenie tej przeprawy dla kolei towarowej będzie większe kiedy oddany zostanie tunel Ceneri w kantonie Ticino, co jest planowane na 2020 r. Wówczas na tej trasie będą mogły jeździć pociągi o długości 750 m. 

PODZIEL SIĘ