Prezesi PKP i Kolei Ukraińskich podpisali porozumienie o współpracy

Prezesi PKP i Kolei Ukraińskich podpisali porozumienie o współpracy

07 sierpnia 2017 | Źródło: UZ
PODZIEL SIĘ

Prezesi PKP i Kolei Ukraińskich (UZ) podpisali protokół w sprawie dalszej współpracy dwustronnej między firmami przy organizacji międzynarodowego transportu kolejowego.

Fot. UZ

Podczas spotkania szefów kolejowych spółek, które odbyło się 4 sierpnia odnotowano dodatnią dynamikę w wielkości ruchu pasażerskiego i towarowego między Ukrainą i Polską w pierwszej połowie 2017 roku, przedstawiono perspektywy ich dalszego rozwoju, możliwości realizacji projektów infrastrukturalnych, obejmujące terytorium Ukrainy. Przewiduje się dodatkowe ilości ładunków projektu Nowego Jedwabnego Szlaku – alternatywną trasę przewozu ładunków z Chin i Iranu do Europy za pomocą promów Czarnym i Kaspijskim.

– Wierzymy, że współpraca pomiędzy kolejami Ukrainy i Polski może być jednym z głównych warunków dla pogłębienia więzi między naszymi krajami i narodami. Mamy wiele doświadczeń, pomysłów i jesteśmy zjednoczeni w swoich planach – powiedział szef PKP SA Krzysztof Mamiński.

Prezes Kolei Ukraińskich Wojciech Balczun poinformował o nowej strategii rozwoju biznesu, co wiąże się z dużymi zmianami infrastrukturalnymi w branży kolejowej. Wojciech Balczun mówił również o polityce taryfowej UZ, nowych rozwiązaniach organizacyjnych i technologicznych we współpracy z klientami i planach na rzecz rozwoju międzynarodowego ruchu pasażerskiego.

– Społeczeństwo ukraińskie jest niezmiernie zadowolone ze współpracy między kolejami ukraińskimi i polskimi w rozwoju ruchu pasażerskiego pomiędzy oboma krajami. Pociągi Kijów – Przemyśl są bardzo popularne. Jesteśmy chętni do dalszego rozwijania oferty biletowej, dzięki czemu linia kolejowa jest w stanie konkurować z transportem drogowym – powiedział Wojciech Balczun.

Od 24 sierpnia druga para pociągów UZ będzie kursować w relacji Kijów, Lwów – Przemyśl, umożliwiając bezpośrednie połączenie z Polską dla mieszkańców Winnicy, miasta Chmielnicki i Tarnopola. Również w dniu 24 sierpnia mieszkańcy miast Równe i Kowel będą mogli wygodnie podróżować do Polski poprzez zmianę trasy kolejowej Kowel - Hill na Zdolbuniv – Hill.

PODZIEL SIĘ