Pesa dostarczy 50 tramwajów dla Krakowa

Pesa dostarczy 50 tramwajów dla Krakowa

08 sierpnia 2017 | Autor: ŁK
PODZIEL SIĘ

Pesa dostarczy 50 sztuk niskopodłogowych tramwajów dla Krakowa. Bydgoska spółka wygrała przetarg po długiej batalii prawnej spowodowanej próbą wykluczenia jej oferty z przetargu przez MPK Kraków.

Fot. Pesa

Pesa dostarczy tramwaje za 427,4 mln zł brutto. Zamówione przez krakowskiego przewoźnika wagony będą niskopodłogowe, przegubowe o długości minimum 32 m maksimum 35 m każdy i będą wyposażone w klimatyzację. O zamówienie starały się oprócz bydgoskiego producenta spółki: Skoda Transportation, konsorcjum Stadler – Solaris i Newag, którego oferta została odrzucona przez MPK.

W ubiegłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Krakowa wykluczyło Pesę z przetargu z powodu nierzetelnego wykonania zlecenia polegającego na dostawie 36 tramwajów typu Krakowiak. Przypomnijmy. Z tytułu kar naliczonych za opóźnienie w realizacji dostaw bydgoski producent miał przelać na konto MPK 26 mln zł. Według Pesy kwota była zawyżona. Dlatego spółka wypłaciła jedynie 20,38 mln zł. Według Pesy przyczyną opóźnienia było niezawinione przez spółkę siedmiomiesięczne oczekiwanie na podpisanie umowy. Spółka odwołała się od decyzji MPK.

Ostatecznie w styczniu 2017 Krajowa Izba Odwoławcza uchyliła decyzję o wykluczeniu Pesy z postępowania przetargowego na dostawę 50 tramwajów dla MPK Kraków. Decyzja KIO dała producentowi z Bydgoszczy możliwość udziału w postępowaniu i przedstawienia oferty. Spółka wzięła udział w przetargu i jej oferta okazała się najlepsza. 

PODZIEL SIĘ