PLK szukają wykonawcy łącznicy we Włoszczowie

PLK szukają wykonawcy łącznicy we Włoszczowie

18 sierpnia 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP PLK ogłosiły przetarg ba budowę łącznicy we Włoszczowie, która umożliwi przejazd pociągów z kierunku Warszawy i Łodzi przez CMK na linię nr 61 prowadzącą do Kielc.

Fot. Hubert Waguła Wikimedia Commons

PKP Polskie Linie Kolejowej planują budowę linii nr 582, która połączy stację Włoszczowa Północ zlokalizowaną na Centralnej Magistrali Kolejowej z posterunkiem Czarnca na linii nr 61 Kielce – Fosowskie. Nowa łącznica umożliwi przejazd pociągu z CMK od strony Warszawy i Łodzi do Kielc.

PLK ogłosiły dzisiaj przetarg na zaprojektowanie oraz budowę tej jednotorowej linii kolejowej. Zamówienie obejmuje także niezbędną dla zabudowy łącznicy przebudowę głowicy rozjazdowej posterunku odgałęźnego Czarnca i włączenie nowej linii w głowicę stacji Włoszczowa Północ wraz z urządzeniami sterowania i zasilania trakcyjnego oraz przebudowę głowicy rozjazdowej posterunku Czarnca. Obecnie trwa kompleksowa modernizacja stacji Włoszczowa Północ, która podczas, której wykonywane są również pracze przystosowujące ją do przyszłego połączenia z planowaną linią nr 582.

Na nowej łącznicy obowiązywać będzie prędkość maksymalna 100 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla pociągów towarowy. Maksymalny dopuszczalny nacisk na oś wynieść ma 221 kN.

Jak zapewnia PKP PLK, połączenie posterunku odgałęźnego Czarnca ze stacją Włoszczowa Północ zapewni krótsze połączenie pomiędzy Kielcami a Warszawą i Łodzią z wykorzystaniem przejazdu przez CMK. Jednakże przebieg trasy, po której mogą kursować pociągi wykorzystujące CMK w połączeniu Kielce – Łódź bardzo odbiega od linii prostej łączącej te miasta, w efekcie ciego pociąg jadący przez nową łącznicę będzie pokonywał drogę o 40 km dłuższą niż samochód czy autobus. Oznacza to zatem, że mimo wysokiej prędkości jaką osiągają pociągi na odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej, czas przejazdu miedzy tymi miastami może być mało konkurencyjny w stosunku do oferty transportu drogowego. Lepszy czas podróży będą mogły zyskać połączenia Kielc z Warszawą. Nowa łącznica ponad to utworzy alternatywną trasę dla pociągów podczas zamknięć torowych, linia usprawni też transport towarów. 

PODZIEL SIĘ