Jest szansa na dodatkowy przystanek PKM Gdańsk Firoga

Jest szansa na dodatkowy przystanek PKM Gdańsk Firoga

23 sierpnia 2017 | Źródło: PKM
PODZIEL SIĘ

Wygląda na to, że wraz z projektem elektryfikacji linii PKM w latach 2021-2023 może powstać także dodatkowy przystanek PKM Gdańsk Firoga, zlokalizowany przy ul. Szybowcowej, w sąsiedztwie siedziby Intela - poinformowała spółka zarządzająca nową linią kolejową na Pomorzu.

Fot. PKM

Pod koniec lipca Pomorska Kolej Metropolitarna złożyła w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie wniosek o unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu pt. „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga”. Spółka stara się o 85-procentowe dofinansowanie planowanej inwestycji ze środków UE, która przy okazji elektryfikacji zakłada także budowę dodatkowego przystanku PKM Gdańsk Firoga.

Jak informuje spółka - przystanek PKM Gdańsk Firoga był planowany przez PKM od dłuższego czasu, gdyż analizy marketingowe projektu wykonane jeszcze w 2010 r. przez ekspertów UE wykazały, że ze względu na powstawanie w pobliżu dużych firm z branży IT, w przyszłości wskazane będzie wybudowanie w tym miejscu dodatkowego przystanku PKM, wówczas roboczo nazwanego "Dolina Krzemowa".  Dlatego już w 2011 r. przewidziano w projekcie rezerwę terenową pod dodatkowy przystanek w tej lokalizacji, a przejście pod torami na ul. Szybowcowej zostało tak zaprojektowane i wybudowane, aby w przyszłości bezpośrednio nad nim mógł powstać przystanek.

Od samego początku linia PKM planowana była także jako linia elektryczna, jednak ze względu na brak trakcji elektrycznej na linii 201 (Gdynia – Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji trzeba było odłożyć w czasie – do momentu przygotowania przez PKP PLK projektu elektryfikacji linii 201.

Obecnie taki projekt (uwzględniający również budowę 2 toru na linii 201) jest już przez PKP PLK przygotowywany, więc równolegle z projektem PKP PLK również linia PKM zostanie w latach 2021-2023 zelektryfikowana.  Przy tej okazji PKM postanowiła wrócić do pomysłu przystanku PKM Gdańsk Firoga, gdyż rejon ten rozwija się bardzo dynamicznie (głównie dzięki trwałemu zakorzenieniu się w Gdańsku Firodze amerykańskiego giganta informatycznego Intela, który ma tu swoją główną polską siedzibę) i obecnie – w perspektywie lat 2021-2023 – budowa tego przystanku jest już w pełni uzasadniona.

Przystanek Gdańsk Firoga planowany jest w standardzie analogicznym do pozostałych przystanków na linii PKM. Wzór perforacji na czerwonych wiatach ma nawiązywać do branży informatycznej, która dominuje w sąsiedztwie tego przystanku. Również numeracja tego przystanku dodatkowo podkreśli jego związek z branżą IT.

W związku z tym, że stałym elementem grafik na przystankach PKM w Gdańsku jest numeracja (od 1 – Gdańsk Strzyża do 8 – Gdańsk Rębiechowo), a przystanek Gdańsk Firoga powstaje pomiędzy nr 6 (Matarnia) i numerem 7 (Port Lotniczy) spółka postanowiła nadać mu numer [email protected] – Dzięki temu idealnie wkomponuje się on w gdańską „dolinę krzemową” – jak nazywana jest ta okolica – podsumowuje PKM.

PODZIEL SIĘ