Zderzenie TLK Pogoria z pociągiem towarowym na stacji Smętowo [AKTUALIZACJA]

Zderzenie TLK Pogoria z pociągiem towarowym na stacji Smętowo [AKTUALIZACJA]

30 sierpnia 2017 | Autor: Dominik SKudlarski | Źródło: PKP PLK, TVN24
PODZIEL SIĘ

W środę, 30 sierpnia 2017 r. na stacji Smętowo pociąg PKP Intercity TLK „Pogoria” relacji Gdynia Główna - Bielsko Biała Główna zderzył się z pociągiem towarowego. Do wypadku doszło o godzinie 21:55. W wypadku prawie 30 osób zostało rannych, w tym kilkoro dzieci. Od godziny 3:00 wznowiono ruch pociągów przez stację.

Fot. Przemysław Szkatuła

Wykoleiła się lokomotywa pociągu PKP IC oraz siedem z jedenastu wagonów.

- W pociągu pasażerskim podróżowało około 200 osób. Dla nas najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom. Mają oni zapewnioną opiekę i ciepłe napoje.Osoby, które będą chciały kontynuować podróż, pojadą autokarami, które podstawi PKP Intercity - poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK na antenie TVN24. - Okoliczności tego zdarzenia ustali specjalna komisja - dodał.

Pociągi, które zostały skierowane drogą okrężną przez Iławę Gł., Toruń Gł., Bydgoszcz Gł. z pominięciem stacji Laskowice Pomorskie:

  • TLK56170 „SUDETY” relacji Gdynia Gł. – Jelenia Góra.
  • TLK54190 „WYDMY” relacji Łeba – Katowice
  • TLK53190 „MIERZEJA” relacji Hel – Przemyśl Gł.
  • TLK45100 „STOCZNIOWIEC” relacji Katowice - Gdynia Gł.

Na odcinku Bydgoszcz Główna - Laskowice Pomorskie - Bydgoszcz Główna PKP Intercity oraz Przewozy Regionalne wprowadziły wzajemne honorowanie biletów.

Zdjęcia oraz film przedstawiający skutki wypadku kolejowego

AKTUALIZACJA 0:20

- W związku ze zdarzeniem na stacji w Smętowie powołany został specjalny sztab kryzysowy z udziałem prezesów PKP Polskich Linii Kolejowych i PKP Intercity, w którym uczestniczy minister Andrzej Adamczyk. Sztab na bieżąco koordynuje prace służb. Na miejsce zdarzenia dysponowano dwa pociągi ratownictwa technicznego. Organizowana jest zmieniona komunikacja przez stację Smętowo - poinformowało biuro prasowe PKP PLK

Uruchomiony został specjalny numer infolinii, pod którym rodziny poszkodowanych mogą dowiedzieć się o swoich bliskich 58 302 32 32.

AKTUALIZACJA 1:10

Około godziny 0:30 pierwsze dwa autobusy odjechały z pasażerami pociągu TLK " Pogoria" na stację Bydgoszcz Główna, gdzie zostanie wydany ciepły poczęstunek. PKP Intercity uruchomi ze stacji Bydgoszcz Główna skład zastępczy, którym chętne osoby pojadą w dalszą podróż.

AKTUALIZACJA 2:00

Nie wiemy z jakich powodów na stacji Smętowo pociąg towarowy STK pomimo sygnału stój, zabraniającego wyjazdu z toru bocznego, wjechał na tor główny. Spowodowało to starcie z pociągiem Pogoria (Gdynia Główna – Bielsko Biała/Zakopane) prawidłowo jadącym torem głównym - poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK

Uruchomiony został i cały czas można dzwonić na specjalny numer infolinii, pod którym rodziny poszkodowanych mogą dowiedzieć się o swoich bliskich 58 302 32 32. Dodatkowo został uruchomiony numer 22 473 00 81, pod którym podróżni mogą dowiedzieć się o możliwości odzyskania bagażu i ubiegania się o odszkodowanie.

Służby techniczne sprawdzają możliwość przejazdu pociągów przez stację z wykorzystaniem bocznych torów, aby wczesnym rankiem zapewnić przejazd pociągów przez stację Smętowo i linią między Tczewem a Bydgoszczą.

- Na miejsce dojechał jeden i dojeżdża drugi pociąg kolejowego ratownictwa technicznego. Będą wykorzystane do wkolejania lokomotywy i wagonów - dodał Siemieniec.

AKTUALIZACJA 2:30

Decyzją prokuratora pozostawione przez podróżnych w pociągu 54170 rzeczy zostaną przetransportowane do Komendy Policji w Starogardzie Gdańskim.

AKTUALIZACJA 3:00

O godzinie 3:00 wznowiono ruch pociągów przez stację Smętowo na linii Tczew – Bydgoszcz. Planowo wyjadą pierwsze pociągi ze Smętowa.

- Wspólnie z PKP Intercity zadbaliśmy o to, aby pasażerowie po otrzymaniu pomocy mieli możliwość kontynuowania podróży. Rozpoczyna się akcja usuwania skutków wypadku kolejowego. Trwają prace komisji, której zadaniem jest wyjaśnienie okoliczności zdarzenia - powiedział Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

W akcję była zaangażowana straż pożarna, ratownicy medyczni, policjanci, służby wojewody i mieszkańcy Smętowa. Cały czas działa kolejowy zespół zarządzania kryzysowego złożony z przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych  i PKP Intercity przy współpracy z ministrem Andrzejem Adamczykiem.

AKTUALIZACJA 08:30

Trwają działania kolejowych służb technicznych. Pracują dwa pociągi kolejowego ratownictwa technicznego pociąg sieciowy oraz dodatkowa lokomotywa spalinowa. W nocy ściągnięto z torów pociąg towarowy. Zabrano także na boczne tory pięć wagonów pasażerskich. Przy pomocy siłowników wkolejana jest lokomotywa. Po zabraniu taboru rozpoczną się prace na torze.

- Wstępnie oceniono, że uszkodzone jest 400 metrów toru i dwa rozjazdy. W godzinach popołudniowych będzie możliwe określenie czasu usuwania skutków zdarzenia - poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK

Cały czas działają specjalne numery telefonów, 58 302 32 32 pod którym rodziny mogą dowiedzieć się o swoich bliskich oraz 22 473 00 81, pod którym podróżni mogą dowiedzieć się o możliwości odzyskania bagażu i ubiegania się o odszkodowanie.

AKTUALIZACJA 12:00

Pociąg zastępczy, którym podróżowali pasażerowie TLK Pogoria, o godzinie 10:14 dojechał do stacji Bielsko-Biała. Około godziny 14:00 do stacji Zakopane dojadą pozostali pasażerowie z trzech wagonów składu zastępczego.

- Podróżni, którzy przebywają w szpitalach, odwiedzili pracownicy PKP Intercity. Poszkodowani mogą liczyć na wszelką pomoc ze strony przewoźnika w zorganizowaniu powrotów do domów po wypisaniu ze szpitala - poinformowało biuro praswoe PKP PLK

Na miejscu zdarzenia trwają działania kolejowych służb technicznych. Do tej pory usunięto już pociąg towarowy, a na boczne tory pięć z jedenastu wagonów pasażerskich. W usuwanie skutków zdarzenia obecnie zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób, wykorzystywane są dwa pociągi kolejowego ratownictwa technicznego pociąg sieciowy oraz dodatkowa lokomotywa spalinowa. Trwa wkolejanie lokomotywy.

Po zabraniu taboru rozpoczną się prace na torze. Wstępnie oceniono, że uszkodzone jest 400 metrów toru i dwa rozjazdy.

PODZIEL SIĘ