Akcja „Kolej na Ciebie - uratuj życie!” na dworcu Łódź Fabryczna

Akcja „Kolej na Ciebie - uratuj życie!” na dworcu Łódź Fabryczna

01 września 2017 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Już w najbliższy poniedziałek, 4 września (w godz. 11:00-16:00) na dworcu Łódź Fabryczna odbędzie się kolejna odsłona akcji „Kolej na Ciebie - uratuj życie!”. Głównym celem inicjatywy jest promocja honorowego krwiodawstwa oraz dawstwa szpiku kostnego, a także zwiększenie świadomości w zakresie ochrony zdrowia i promowanie dobrych wzorców postaw społecznych. W tym roku akcja organizowana jest w sumie na 10 dworcach kolejowych.

Fot. Łukasz Rymaszewski, wikimedia.org

Spółki z Grupy PKP wspólnie z Fundacją Grupy PKP, Fundacją DKMS, Narodowym Centrum Krwi, Centrum Poltransplant, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką PKS Polonus i Kolejarską Służbą Krwi promują honorowe krwiodawstwo i rejestrację potencjalnych Dawców szpiku. Akcja pod hasłem „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” organizowana jest na terenie największych dworców kolejowych w Polsce – Warszawy Zachodniej, Wrocławia Głównego, Szczecina Głównego, Krakowa Głównego, Gdańska Głównego, Bydgoszczy Głównej, Opola Głównego, Rzeszowa Głównego, Łodzi Fabrycznej i Gdyni Głównej.

W każdej lokalizacji za rejestrację potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych odpowiadają przeszkoleni przez Fundację DKMS wolontariusze Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Swoje wsparcie w tym zakresie zapewnia również Poltransplant. Zarejestrować mogą się wszystkie ogólnie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat. Sam proces zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Oddając krwiotwórcze komórki macierzyste Dawcy dają szansę na życie pacjentom chorującym na nowotwory krwi, którzy potrzebują przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego.

Przed dworcem kolejowym Łódź Fabryczna pojawi się ambulans, w którym będzie można oddać krew. Krwiodawcą może zostać osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Przed oddaniem krwi trzeba być wypoczętym i zdrowym - to znaczy nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków na nadciśnienie i antykoncepcyjnych). Należy zjeść lekki posiłek, wypić ok. 2l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Dobrze także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Wszystkim działaniom towarzyszy akcja promująca honorowe krwiodawstwo. Specjalnie przygotowane spoty wyświetlane są w pociągach PKP Intercity i na monitorach przy kasach biletowych. Na dworcach umieszczone są również plakaty i ulotki informujące o akcji.

Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Zdrowia. Łódź Fabryczna to przedostatni dworzec, na którym organizowana jest w tym roku akcja „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”. Następna zbiórka krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku organizowana będzie 11 września przed dworcem Gdynia Główna.