Serwis internetowy SKM najbardziej przystępny dla użytkowników z niepełnosprawnością

Serwis internetowy SKM najbardziej przystępny dla użytkowników z niepełnosprawnością

15 września 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Spośród osiemnastu podmiotów kolejowych warszawska Szybka Kolej Miejska otrzymała najwyższą ocenę w rankingu dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnością. Spółka na podium utrzymuje się od kilku lat.

Dla pasażera tak samo ważne jest sama podróż, jest również to, co dzieje się jeszcze przed jej rozpoczęciem. Wiąże się z tym prawo do informacji – kluczowe uprawnienie przysługujące pasażerom. Jego prawidłowa realizacja pozwala nie tylko bezproblemowo zorganizować podróż, ale również dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji.

Część pasażerów kolei to osoby z różnymi niepełnosprawnościami, a także podróżni o ograniczonej możliwości poruszania się. Dlatego Urząd Transportu Kolejowego razem w Fundacją Widzialni sprawdził, czy wszystkie potrzebne informacje, począwszy od rozkładu jazdy czy cen biletów, na ofertach promocyjnych kończąc, dostępne są dla każdego z odbiorców.

Z rankingu wynika, że tylko dwie witryny internetowe pasażerskich przewoźników kolejowych uzyskały ocenę bardzo dobrą w corocznym audycie dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnością. Ponad 70% witryn otrzymało ocenę niedostateczną.

Część I oznacza badanie eksperckie – około 60% kryteriów sukcesu ze standardu WCAG 2.0. na poziomie AA – najbardziej newralgiczne elementy (w tym m.in.: odpowiedniki tekstowe dla elementów graficznych i animacji, etykiety dla pól formularzy, użycie nagłówków, kontrast tekstów w stosunku do tła, jednoznaczne tytuły stron, sens odnośników, obsługa za pomocą klawiatury i widoczność zaznaczenia, język dokumentu, wyszukiwarka, poprawność kodu HTML),

Część II to elementy analizowane przez konsultantów z niepełnosprawnością (osoby: niewidoma, niedowidząca, głucha),

Część III objęła badanie z użytkownikami polegające na realizacji zadań w obrębie badanych serwisów przez konsultantów z niepełnosprawnością (osoby: niewidoma, niedowidząca, głucha) – np. wyszukiwanie konkretnych informacji dotyczących cen biletów, połączeń, artykułów, wypełnianie formularzy itp.

PODZIEL SIĘ