O pracy drużyn konduktorskich PKP Intercity

O pracy drużyn konduktorskich PKP Intercity

18 września 2017 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

Spotykamy ich podczas każdej podróży pociągiem. Najczęściej kojarzeni są ze sprawdzaniem biletów, jednak ich praca polega na czymś więcej, m.in. na dbaniu o bezpieczeństwo i komfort pasażera. Jak wygląda ich dzień? Czym zajmują się w czasie podróży? Ile kilometrów pokonują podczas swojej pracy? Przedstawiamy kulisy służby pracowników drużyny konduktorskiej PKP Intercity.

Fot. Bartłomiej Banaszak

Obecnie w PKP Intercity pracuje blisko 1150 kierowników oraz ponad 700 konduktorów. Każda osoba z drużyny konduktorskiej, na pokładach składów PKP Intercity, pokonuje na piechotę średnio ponad 2400 km w ciągu roku. Daje to w sumie około 4,4 mln km. To ponad 12 razy tyle, ile wynosi odległość Ziemi od Księżyca. Średnio rocznie każdy pracownik drużyny konduktorskiej (zarówno kierownik pociągu jak i konduktor) przejeżdża ponad 65 tys. km.

Pracownicy drużyn konduktorskich są gospodarzami pociągu podczas podróży, witają i pomagają pasażerom wsiadającym i wysiadającym ze składu. W trakcie przejazdu czuwają nad bezpieczeństwem i komfortem podróżnych. Przeważnie pracują w dwuosobowym zespole, a ich zadania nadzoruje  kierownik pociągu. Odpowiada on za bezpieczeństwo, informację i koordynację prac całego zespołu: maszynistów, konduktorów, serwisu sprzątającego i obsługi WARS. Do jego obowiązków należy również prowadzenie dokumentacji podczas przejazdu pociągu.

Jednym z głównym zadań konduktora jest kontrola biletów. Dodatkowo konduktorzy starają się pomagać przy wnoszeniu walizek i pilnować by pasażer zdążył na swój pociąg przesiadkowy, jednocześnie starając się, aby podczas przejazdu zapewnić miłą atmosferę tak by podróżni czuli się w pociągu komfortowo.

- Dlatego w naszej pracy najbardziej liczy się pozytywne nastawienie i umiejętność nawiązywania kontaktu z podróżnym, i oczywiście uśmiech. Pasażerowie chętnie go odwzajemniają. To dodaje nam energii do pracy - mówi Agnieszka Bącik, konduktorka PKP Intercity.

Oprócz m.in. gwizdka, terminala mobilnego oraz kasownika, drużyny konduktorskie PKP Intercity są wyposażone w tablety z zainstalowaną specjalną aplikacją. Zapisane są w niej np. informacje o rozkładzie pociągu.

W podróży zdarzają się sytuacje trudne i nerwowe. W każdym przypadku drużyna konduktorska stara się udzielić pomocy pasażerom natychmiast, bezpośrednio na miejscu, np. ratując osobę, która zasłabła.

- Często trzeba szybko podjąć decyzję, co robić. Wtedy korzystamy ze swoich umiejętności udzielania pierwszej pomocy, aż do momentu przyjazdu służb medycznych - podkreśla Grzegorz Malczewski, kierownik pociągu PKP Intercity.                                                           

Pracownicy drużyn konduktorskich starają się zapewnić pasażerom spokojną i przyjemną podróż, ale zdarzają się też sytuacje niestandardowe.

- Podczas Mistrzostw Świata w siatkówce przez głośnik podaliśmy wynik finałowego meczu, w którym zwyciężyła Polska. Wywołało to  powszechny entuzjazm wśród podróżnych - opowiada Grzegorz Malczewski.

Członkowie drużyn konduktorskich spędzają na służbie około 40 godzin tygodniowo. Pracują zarówno w weekendy, jak i święta, o różnych porach dnia i nocy.

W tej pracy dobrze odnajdują się osoby, które nie tylko lubią pracę z ludźmi, ale też nie mają problemu ze wczesnym wstawaniem. Czasami służby zaczynają się o 4 rano.

- Jednak grafiki są układane z wyprzedzeniem, dzięki czemu można pogodzić pracę z życiem prywatnym. Służbę zaczynamy i kończymy na tej samej stacji - podkreśla Julia Martin, konduktorka PKP Intercity.

Praca w zawodzie konduktora, a potem kierownika pociągu, jest poprzedzona kilkumiesięcznym szkoleniem, które kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Jego zdanie uprawnia do wykonywania zawodu. Pracownicy drużyn przechodzą również dodatkowe okresowe szkolenia, doskonaląc  standardy obsługi pasażerów oraz uzupełniając wiedzę z zakresu przepisów.

- Praca w drużynach konduktorskich jest dla osób, które lubią ruch, są aktywne, otwarte na ludzi i łatwo z nimi nawiązują kontakt. Ważna jest także umiejętność rozwiązywania problemów - zaznacza Agnieszka Bącik.

Konduktorem może zostać każdy, kto spełni odpowiednie wymagania. Osobę na tym stanowisku musi cechować odpowiedzialność oraz umiejętność pracy w sytuacjach stresujących. PKP Intercity cyklicznie organizuje nabory na stanowiska konduktorów.

W czasie XXII międzynarodowych targów kolejowych TRAKO 29 września br. w Gdańsku odbędzie się Dzień Kariery PKP Intercity. Podczas niego zaplanowana jest prezentacja zawodów kolejowych w tym m.in. maszynisty, kasjera i konduktora. Wszyscy zainteresowani pracą w poszczególnych zawodach, będą mieli okazję posłuchać o specyfice zajęć, procesie rekrutacji i wymogach na danym stanowisku.

PODZIEL SIĘ