Peter Spuhler ustępuje ze stanowiska prezesa Stadlera

Peter Spuhler ustępuje ze stanowiska prezesa Stadlera

20 września 2017 | Źródło: Stadler
PODZIEL SIĘ

Po 30 latach Peter Spuhler postanowił przekazać swoje stanowisko prezesa Stadlera Thomasowi Ahlburgowi, który oficjalnie będzie piastować nowe stanowisko od stycznia przyszłego roku.

Fot. Stadler

Po trzydziestu latach bycia prezesem Stadlera i większościowym udziałowcem firmy, Peter Spuhler ustępuje z zajmowanego przez siebie stanowiska na rzecz Thomasa Ahlburga, który od 1 stycznia 2018 roku przejmie stery w firmie.

Nie oznacza to jednak jego całkowitego rozstania z firmą, ponieważ jako prezes rady nadzorczej zobowiązany będzie  do dalszego nadzoru nad siedmioma obszarami funkcjonowania przedsiębiorstwa, będącymi zgodnie ze szwajcarskim kodeksem zobowiązań, niezbywalnymi obowiązkami prawnymi szefa rady nadzorczej. Planowane zmiany w strukturze zarządzania firmą umożliwią ponadto Peterowi Spuhlerowi skoncentrowanie się teraz na zarządzaniu procesami strategicznymi Stadlera, projektami M&A (fuzje i przejęcia), strategicznymi zadaniami w zakresie wspólnych przedsięwzięć, procesów przetargowych, rozwojem produktów, a zwłaszcza intensyfikacją w osobistych relacjach z klientami.

Thomas Ahlburg obecnie jest wiceprezesem grupy, który od roku 2012 kierował największym zakładem  firmy w Bussnang w Szwajcarii. Jak przekazuje firma, cieszy się on pełnym zaufaniem zarządu i pracowników. Po ukończeniu studiów inżynierskich w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Zurychu i Uniwersytecie w Kapsztadzie (Afryka Południowa) Thomas Ahlburg od dziesięciu lat pracował dla globalnej firmy konsultingowej Booz & Company. Przed przystąpieniem do pracy w Stadlerze w 2012 roku, Thomas Ahlburg zarządzał zakładem Bombardiera w Görlitz w Niemczech. Ponadto jest także członkiem zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Szwajcarskiego Kantonu w Thurgau.

– W trakcie trwania mojej kadencji, Thomas Ahlburg przekonał mnie co do swoich kompetencji, umiejętności przedsiębiorczych i przywódczych. Zakład Bussnang jest zarządzany w sposób mistrzowski, a pod przewodnictwem Thomasa określany jest obecnie jako wzór, do którego przyrównywane są inne podmioty w całej grupie. Jestem dumny i wdzięczny, że Thomas Ahlburg przejmie moje stanowisko prezesa grupy. Życzę mu wszelkich sukcesów w jego nowej roli – mówił Peter Spuhler.

Dokładnie zaplanowane dostosowanie struktury zarządzania ma sprawić, że Stadler będzie teraz lepiej przygotowany do stawienia czoła przyszłym wyzwaniom dążącym do stałego wzrostu i rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa na inne kraje. Z 80-procentowym udziałem w spółce Peter Spuhler nadal będzie głównym właścicielem Stadlera. Z kolei 10% akcji jest w rękach Fundacji RAG, a kolejne 10% – w rękach łącznie około 160-osobowej kadry kierowniczej.

PODZIEL SIĘ