Jaki tabor warto obejrzeć na TRAKO 2017?

Jaki tabor warto obejrzeć na TRAKO 2017?

21 września 2017 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

W tym roku podczas gdańskich targów kolejowych nie będzie spektakularnych premier na miarę Pendolino czy choćby push-pulla Pesy, ale na bocznicy AmberExpo pojawi się rekordowo dużo, bo 48 różnych pojazdów i eksponatów. Na uwagę zasługują m.in. tramwaj Moderus Gamma dla Poznania, EZT Impuls II dla włoskiego FSE czy szynobus Link w barwach PolRegio.

Fot. Przemysław Szkatuła

Międzynarodowe Targi Kolejowe odbędą się w dniach 26-29 września. Na torach ekspozycyjnych zobaczymy silną reprezentację maszyn torowych i urządzeń do remontów infrastruktury, w tym ciągniki drogowo-torowe i drezyny. Firmy budowlane będą miały okazję zobaczyć m.in. podbijarkę szlakowo-rozjazdową Unimat 09-4X4/4S, a także dwie drezyny udostępnione przez PKP SKM w Trójmieście: wózek motorowy WM-15H.00 i drezynę hydrauliczną DH-350.11.

Miłośnicy transportu miejskiego będą mieli okazję zobaczyć nowy produkt firmy Modertrans Poznań - tramwaj Moderus Gamma. MPK Poznań zamówiło 50 pojazdów tej serii, jedno- i dwukierunkowych. Kolejnym tramwajem na TRAKO będzie Tramino  dla Lipska w wersji stworzonej przez Solarisa ze Stadlerem. Solaris pokaże uczestnikom targów pojazd nietypowy jak na imprezę kolejową - trolejbus Trollino 18,75 z wodorowym ogniwem paliwowym. Pojazd zaprojektowany dla łotewskiego stołecznego przewoźnika Rigas Satiksme, posiada wodorowe ogniwa paliwowe oraz baterie. Dzięki nim jest w stanie przejechać nawet 100 km bez podłączenia do sieci trakcyjnej.

Nowy nabytek MPK Poznań - Moderus Gamma. Fot. Modertrans Poznań

Kolejowy tabor pasażerski i towarowy nie będzie w tym roku zaskoczeniem. Zobaczymy nowe wersje znanych już i eksploatowanych pojazdów. Newag zaprezentuje w Gdańsku 6-osiowego Griffina w wersji jednosystemowej, wyprodukowanego dla Lotos Kolej. Pojazd o mocy 5,6 MW  jest wyposażony w dodatkowy spalinowy moduł dojazdowy Dual Power o mocy 420 kW.

Poza nową lokomotywą firma z Nowego Sącza pokaże EZT serii Impuls II w wersji przygotowanej dla włoskiego regionu Bari. Odbiorcą pojazdu jest przewoźnik FSE, który zamówił 15 ezetów.

Wcześniej Newag promował na targach wielosystemowego Giffina. Tym razem zaprezentuje lokomotywę przeznaczoną na polski rynek.  

Dwa pojazdy pokaże na TRAKO także Pesa Bydgoszcz. Pierwszym jest lokomotywa Gama w wersji elektrycznej, jednosystemowej, z dodatkowym silnikiem spalinowym Marathon. Pojazd ten jest przeznaczony dla spółki leasingowej Rail Capital Partners. Drugim promowanym pojazdem będzie elektryczny zespół trakcyjny Elf 2 (21We) w barwach Kolei Śląskich.

Po raz kolejny na targach zobaczymy flagowe pojazdy Stadlera czyli EZT serii FLIRT, ale tym razem wyprodukowane dla zagranicznych przewoźników. Pierwszy jest w barwach norweskiego operatora NSB. Drugi prezentowany FLIRT należ do węgierskiego operatora regionalnego GYSEV.

FLIRT dla NSB zapropjektowano tak, aby sprostał przewozom w trudnym, skandydawskim klimacie.

Cztery lata temu PKP Intercity zaprezentowało na TRAKO skład Pendolino. Dwa lata temu przewoźnik pochwalił się dwoma nowymi EZT - Dartem i FLIRT-em. Aktualnie spółka nie ma nowego taboru, ale postanowiła pokazać zmodernizowane i wyremontowane pojazdy. Do Gdańska zawitają dwie leciwe lokomotywy w historycznych, pomarańczowych barwach: elektrowóz EP05-23 z 1961 r., i pochodząca z 1972 r. EP08-001.

Poza elektrowozami PKP Intercity pochwali się wagonami, które spółka uzyskała w ramach programu modernizacji i zakupu nowego taboru.