Pracownicy Grupy PKP dbają o groby kolejarzy

Pracownicy Grupy PKP dbają o groby kolejarzy

22 września 2017 | Źródło: Fundacja Grupy PKP
PODZIEL SIĘ

W środę, 20 września pracownicy spółek Grupy PKP uprzątnęli groby kolejarzy na cmentarzu pod Milanówkiem. W zaniedbanych kwaterach leżało kilkudziesięciu pensjonariuszy Domu Wysłużonego Kolejarza. Sprawa zaniedbanych grobów była wielokrotnie poruszana w ramach środowiska kolejowego. W styczniu tego roku temat został podjęty przez Fundację Grupy PKP, która zorganizowała wyjazd pracowników spółek Grupy celem uprzątania mogił.

Fot. Fundacja Grupy PKP

- Mogiły były w naprawdę fatalnym stanie. Przez lata nikt nie reagował na zapuszczone mogiły zasłużonych kolejarzy – mówi Janusz Paczkowski z Fundacji Grupy PKP.  Przez wiele lat groby zarosły wysoką trawą a krzyże uległy dewastacji. Także znicze nie zostały usunięte od wielu lat.

Pracownicy Fundacji oraz spółek Grupy PKP w deszczowy środowy poranek pojechali na cmentarz w Żukowie. Ponad 20 pracowników uprzątnęło groby kolejarzy – usunięto śmieci, zniszczone znicze, oraz chaszcze, które niemal całkowicie zasłaniały tablicę upamiętniającą pensjonariuszy Domu Wysłużonego Kolejarza.

- Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w organizacji akcji pracownikom Grupy PKP. Pokazaliśmy naszą kolejarską solidarność – mówi Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP. – Co warto podkreślić ekipa złożona z pracowników Grupy ciężko pracowała w bardzo trudnych warunkach pogodowych – dodaje Janusz Paczkowski. Jak zapowiada Fundacja na posprzątanym terenie powstanie duży nagrobek. Wypisane będą także nazwiska spoczywających tam kolejarzy, tak aby ich bliscy mogli rozpoznać miejsce pochówku swojej rodziny.

Temat zaniedbanych mogił na cmentarzu w Żukowie pojawia się od lat w branży. – Cieszymy się, że w końcu udało się zająć tą sprawą. Przy pomocy lokalnego proboszcza oraz spółek udało nam się zadbać o groby naszych poprzedników. Miło było patrzeć na współczesnych, często bardzo młodych pracowników kolei, którzy w ten sposób oddawali hołd swoim poprzednikom. Co warto podkreślić inicjatywa spotkała się z uznaniem władz lokalnych. Odwiedzili nas m.in. burmistrz i przewodniczący Rady – mówi Janusz Paczkowski z Fundacji Grupy PKP.