Nowe automaty biletowe MKA i oferta MKAlite jeszcze w tym roku

Nowe automaty biletowe MKA i oferta MKAlite jeszcze w tym roku

29 września 2017 | Źródło: UMWM
PODZIEL SIĘ

133 nowoczesne automaty biletowe Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej pojawią się już wkrótce we wszystkich pociągach Województwa Małopolskiego oraz na kluczowych przystankach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowe biletomaty oprócz usług dostępnych w starszych wersjach urządzeń, będą także oferowały dotychczas niedostępną kartę MKAlite, czyli „papierowy” nośnik z chipem, na którym można zapisać np. bilety dobowe i weekendowe oraz bilety wspólne na pociąg i komunikację miejską. Umowę na montaż najnowocześniejszych w Europie automatów podpisał w piątek marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Wszyscy użytkownicy Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej będą mogli już wkrótce korzystać z trzech typów nowoczesnych automatów biletowych MKA (mobilnych i stacjonarnych umożliwiających płatność gotówką i kartą lub tylko kartą). Wszystko dzięki inwestycji samorządu województwa małopolskiego w rozbudowę sieci biletomatów MKA, która kosztować będzie ponad 16,5 mln zł. Do 2020 roku przybędzie ich w regionie łącznie 133.

- Kolejowa rewolucja na małopolskich torach wciąż trwa. Niskie ceny biletów, atrakcyjna oferta przewozowa oraz jedne z najnowocześniejszych pociągów jakie jeżdżą po europejskich torach to nie wszystko, co chcemy i możemy zaoferować Małopolanom i turystom, którzy poruszają się po regionie koleją. Liczy się dla nas przede wszystkim ich komfort i wygoda, dlatego jeszcze w tym roku w pociągach województwa małopolskiego i na przystankach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej pojawią się nowoczesne automaty biletowe. Łącznie będzie ich aż 133 - mówi Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

Pierwsze 42 biletomaty pojawią się w 21 pociągach Województwa Małopolskiego obsługujących poszczególne trasy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Kolejnych 14 zostanie zamontowanych do końca grudnia na trasie SKA1, a już w pierwszym kwartale przyszłego roku z urządzeń będzie można korzystać na kluczowych przystankach SKA2 i SKA3. Nie zabraknie ich oczywiście także na nowych krakowskich przystankach kolejowych Zabłocie i Podgórze. Łącznie do końca przyszłego roku mieszkańcy i turyści, którzy jeżdżą koleją, będą mieli do dyspozycji 68 automatów biletowych w pociągach oraz około 70 automatów stacjonarnych. Cała sieć docelowo składać się będzie natomiast ze 181 urządzeń.

Nowe biletomaty, oprócz pełnej gamy usług dostępnych już teraz w starszych wersjach urządzeń, będą posiadały także dodatkowe funkcje i obsługiwały do tej pory niedostępną kartę MKAlite, czyli „papierowy” nośnik z chipem. Można na nim zapisać np. bilety dobowe i weekendowe oraz bilety wspólne na pociąg i komunikację miejską. MKAlite będzie więc szczególnie przydatna turystom odwiedzającym region czy studentom studiów niestacjonarnych. Umożliwi zarówno zorganizowanym grupom, jak i osobom samotnie zwiedzającym Małopolskę m.in. szybki zakup biletów na pociąg z lotniska, komunikację miejską w Krakowie oraz powrót na lotnisko. Wszystko bez żadnych komplikacji i co najważniejsze – na jednej papierowej karcie.

Tak jak w starszych wersjach, za pośrednictwem nowych automatów będzie można zapisać na nośnik MKA bilety zakupione poprzez portal oraz błyskawicznie kupić bilet np. przez zeskanowanie kodu QR znajdującego się na nieważnym już bilecie kolejowym.

Producentem automatów jest niemiecka firma Krauth posiadająca długoletnią tradycję w produkcji niezawodnych urządzeń tego typu, które od wielu lat sprawdzają się w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii. Montażem biletomatów na terenie Małopolski zajmie się natomiast firma Unicard.

PODZIEL SIĘ