Poprawa trasy z Mielca do Dębicy jednak za 162 mln zł

Poprawa trasy z Mielca do Dębicy jednak za 162 mln zł

29 września 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Szybszy i bezpieczny przejazd pociągów, komfortowe perony i możliwość uruchomienia połączeń pasażerskich zapewni przebudowa trasy Mielec - Dębica. Efektem prac PKP Polskich Linii Kolejowych o szacowanej wartości ponad 162 mln zł będzie lepsza dostępność do kolei na terenie województwa podkarpackiego. Wraz z komplementarnymi inwestycjami podniesie atrakcyjność podróżowania koleją w regionie.

Fot. PKP PLK

O tym, że PKP Polskie Linie Kolejowe planują ogłosić przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 25 z Mielca do Dębicy pisaliśmy już wcześniej tutaj. Przypominamy, że prace budowlane obejmą 32 km linii, która obecnie jest wykorzystywana w ruchu towarowym. Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25  na odcinku Padew – Mielec – Dębica” o szacowanej wartości 162 mln zł będzie finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

W ramach prac na linii nr 25, PLK przebudują stacje: Mielec, Rzochów, Kochanówka Pustków i 6 przystanków osobowych, dzięki czemu możliwe będzie wznowienie połączeń pasażerskich z Dębicy przez Mielec do stacji Padew. Umożliwi to w przyszłości utworzenie w Mielcu węzła przesiadkowego oraz uruchomienie dogodnych połączeń w kierunku Krakowa i dalej na północ kraju. Bezpieczne dojście na perony na stacji Mielec zapewni nowe przejście pod torami. Obiekty z udogodnieniami dla osób o ograniczonej mobilności, ławkami i wiatami zapewnią wygodne korzystanie z kolei wszystkim podróżnym. Na peronach umieszczone zostaną także gabloty z rozkładem jazdy i zamontowane funkcjonalne oświetlenie. Nowe lokalizacje przystanków Wojsław i Pustynia umożliwią mieszkańcom okolicznych miejscowości lepszy dostęp do podróżowania pociągiem.

Dzięki wymianie torów, rozjazdów oraz przebudowie 38 obiektów inżynieryjnych, zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości, a pociągi pojadą sprawniej. PLK zrewitalizują m.in. zabytkowy most kolejowy nad Wielopolką w Brzeźnicy. Zamontowane zostaną także nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym na trasie. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z maksymalną prędkością 120 km/h, a towarowe 70 km/h. Poprawi się przepustowość linii, a w konsekwencji możliwości szybszego przewozu ładunków i komunikacji pasażerskiej. Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zapewnią prace na przejazdach kolejowo - drogowych. Wymienione zostaną urządzenia sygnalizacyjne oraz przebudowane nawierzchnie przejazdów.

Rewitalizacja będzie realizowana w systemie „projektuj i buduj” w latach 2018 – 2020 i będzie to kolejna inwestycja planowana przez PLK w regionie - niedawno ogłoszony został przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy trasy Stalowa Wola – Tarnobrzeg / Sandomierz – Ocice / Padew.

Inwestycja umożliwi uruchomienie pociągów pasażerskich na całej liniach i usprawni przewóz towarów. Modernizacją objęty zostanie także dalszy odcinek linii nr 25 Skarżysko Kamienna – Sandomierz co umożliwi przywrócenie komunikacji kolejowej między regionami. Połączenie kolejowe Mielec – Dębica zwiększy dostępność także do pociągów dalekobieżnych na trasie z Krakowa do Rzeszowa.