Nagrody ERCI Innovation Award przyznane

Nagrody ERCI Innovation Award przyznane

03 października 2017 | Źródło: Południowy Klaster Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Każdego roku europejska sieć klastrów ERCI (European Railway Clusters Initiative ) wyróżnia najbardziej innowacyjne firmy w sektorze kolejowym w Europie. Nagrody przyznawane są trzem europejskim firmom dostarczającym produkty, systemy, technologie, procesy lub usługi, o sprawdzonych innowacyjnych cechach. W tym roku przewodniczącym jury został prof. Jerzy Mikulski, zaś gala wręczenia nagród odbyła się po raz pierwszy w Polsce, na targach Trako odbywających się w Gdańsku. Do konkursu zakwalifikowały się również dwie firmy z Polski, wyłonione przez Południowy Klaster Kolejowy, który wchodzi w skład członków ERCI.

Fot. Południowy Klaster Kolejowy

Gala wręczenia nagród odbyła się 28 września podczas targów TRAKO. Do konkursu kwalifikują się firmy, które zostały wcześniej wyłonione przez krajowe klastry. W tym roku o nagrody ERCI walczyło 14 firm z 7 europejskich klastrów (5 państw): 6 firm z Niemiec, 2 firmy z Włoch, 3 firmy z Francji, 1 firma z Wielkiej Brytanii oraz 2 firmy z Polski.

Innowacje zgłoszone przez wszystkie firmy oceniało 9-osobowe, międzynarodowe jury, składające się z wybitnych i niezależnych ekspertów reprezentujących m.in. przemysł, instytucje badawcze i władze publiczne.  Wybór zwycięzców opiera się na następujących kryteriach: cechy innowacyjne rozwiązania, korzyści ekonomiczne i społeczne dla sektora kolejowego, integracja nowych technologii cyfrowych, wpływ na "kapitał ludzki", tworzenie innowacji poprzez tworzenie sieci (współpraca z innymi podmiotami prywatnymi lub publicznymi) .

W tym roku Gala wręczenia tych prestiżowych nagród odbyła się po raz pierwszy w Polsce, na targach Trako odbywających się w Gdańsku. Wcześniejsze Gale miały miejsce: w Barcelonie (BCN Rail 2015) oraz Berlinie (InnoTrans 2016).

W tegorocznym konkursie zwyciężyły 2 firmy z Niemiec oraz jedna z Włoch. Bombardier Transportation otrzymał nagrodę ERCI w kategorii “Large enterprise” za system ODAS (Obstacle Detection Assistance System). W kategorii “Best SME” statuetka przyznana została niemieckiej firmie SIUT za „Smart train platforms tiles 4.0.” Natomiast włoska firma – MER MEC zwyciężyła w kategorii “Coup de Coeur” za „Railway Network Asset Inventory”.

Produkt Bombardiera „ODAS” jest częścią aktywnego systemu bezpieczeństwa pojazdu i wspiera kierowcę w celu wykrycia i oceny potencjalnych kolizji z innymi użytkownikami dróg. Główne zalety tego rozwiązania to: pomoc kierowcy w sytuacjach krytycznych, zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, kierowców, pieszych i rowerzystów, redukcja kolizji i koszt następstwa. System wspomagania kierowcy oparty na technologii wizyjnej 3D. Nagroda "Best SME" trafiła również do niemieckiej firmy.

SIUT wynalazł innowacyjny materiał kompozytowy, charakteryzujący się specyficzną integracją światłowodów z prefabrykowanymi elementami betonowymi. Przy planowaniu inteligentnych koncepcji bezpieczeństwa ten lekki emitujący beton może być stosowany jako płytki podłogowe z wyraźnymi oznaczeniami bezpieczeństwa w postaci linii świetlnych, symboli i piktogramów. Płyty te są dobrze zabezpieczone przed wandalizmem i wpływami klimatycznymi, takimi jak ciepło, wilgoć i mróz. Kamienie te są nazywane inteligentnym i aktywnym, ponieważ automatycznie komunikują się z pociągami, które wkrótce przybędą.

„Railway Network Asset Inventory” produkcji MER MEC dotyczy obszaru inwentaryzacji zasobów kolejowych i zawiera obszerny przegląd tradycyjnej infrastruktury kolejowej. Systemy akwizycji i wizualizacji, zarówno poprzez urządzenia lotnicze, jak i lądowe, umożliwiają trójwymiarową rekonstrukcję infrastruktury kolejowej, zapewniając w ten sposób pełny opis fizyczny składnika aktywów. Każdy obiekt infrastruktury kolejowej jest identyfikowany i georeferowany.

Podczas Gali przyznano także Certyfikaty Lider Innowacji w Transporcie Kolejowym. Laureatami tego krajowego konkursu organizowanego raz w roku przez Południowy Klaster Kolejowy zostali: Petrosoft.pl Technologie Informatyczne oraz Tabor Dębica.

Konkurs ERCI Innovation Award był w tym roku organizowany przez polskiego członka europejskiej sieci klastrów ERCI – Południowy Klaster Kolejowy.

PODZIEL SIĘ