PKP S.A. przekazuje miastu dworzec w Zakopanem

PKP S.A. przekazuje miastu dworzec w Zakopanem

09 października 2017 | Źródło: PKP SA
PODZIEL SIĘ

Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński i burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podpisali porozumienie, w myśl którego kolejarze przekazują na rzecz miasta dworzec kolejowy wraz z przyległym placem. W uroczystym podpisaniu dokumentu wziął udział Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk.

Fot. PKP S.A.

Dworzec oraz przyległy do niego plac będą nadal służyły celom transportowym. Miasto planuje budowę centrum komunikacyjnego, integrującego pociąg z innymi środkami transportu. W ramach prac dworzec kolejowy zostanie poddany gruntownej modernizacji. Część kompleksu stacyjnego, obejmująca infrastrukturę torowo-peronową, będzie nadal zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W myśl porozumienia kolej zostaje uwłaszczona na tym terenie. 

- Modernizacja dworca kolejowego w Zakopanem to jedno z działań na rzecz zapewnienia pasażerom lepszego, bezpieczniejszego i bardzie komfortowego dostępu do kolei. Cieszy fakt, że prace inwestycyjne PKP wspierają samorządy. Modernizujemy zabytkowe dworce, przywracając ich kolejowe funkcje, ale też stwarzamy możliwości, by mogły być one wykorzystywane dla innych potrzeb lokalnych społeczności. Jestem przekonany, że miasto Zakopane dobrze wykorzysta przekazany mu obiekt – powiedział Andrzej Adamczyk.

- Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w prace nad porozumieniem, dzięki któremu PKP i miasto Zakopane wychodzą naprzeciw potrzebom zarówno turystów, jak i mieszkańców. Gruntowna modernizacja połączona z budową centrum komunikacyjnego integrującego kolej z innymi środkami transportu to najlepsze rozwiązanie dla zakopiańskiego dworca – powiedział Krzysztof  Mamiński.

- Dzisiejsze porozumienie jest historyczną chwilą dla Zakopanego i całego regionu. Pozwala na realizację strategicznej inwestycji, jaką jest Centrum Komunikacyjne integrujące wszystkie środki komunikacji. Posiadamy już wymagane pozwolenia na modernizację zabytkowych budynków dworca, przyznane zostały nam także pierwsze środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego i oczekujemy na rozstrzygnięcia kolejnych wniosków.
To przedsięwzięcie wraz z realizowanymi inwestycjami kolejowymi i cały czas rozwijaną komunikacją miejską pozwoli na zmniejszenie ruchu kołowego w Zakopanem i całym regionie. Budynki dworca mieścić będą także m.in. mediatekę, centrum informacji turystycznej, klub muzyczny, sale wystawowe – poinformował burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula.

Przekazanie zakopiańskiego dworca na rzecz samorządu to jeden z przykładów szeroko zakrojonej współpracy PKP S.A. z lokalnymi władzami. Od 2010 r. do końca września tego roku spółka przekazała na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w całym kraju 295 dworców.

PODZIEL SIĘ