Stadler dostarczy 71 EZT dla Kolei Mazowieckich

Stadler dostarczy 71 EZT dla Kolei Mazowieckich

11 października 2017 | Źródło: Koleje Mazowieckie, Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W ogłoszonym 1 czerwca postępowaniu przetargowym na zakup 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla KM, stanęło trzech producentów taboru: Newag, Stadler Polska i konsorcjum firm Pesa Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki.

Fot. Tomasz Zajkowski

Najtańsza w postępowaniu była oferta konsorcjum Pesy i ZNTK, która opiewała na 2,17 mld zł. Stadler zaoferował cenę 2,21 mld zł brutto. Najdroższa była oferta nowosądeckiegoproducenta2,73 mld zł brutto. Rozstrzygnięcie przetargu było wstrzymane do czasu rozpatrzenia przez Krajową Izbę Odwoławczą skarg Pesy i Newagu na wymagania techniczne postawione przez przewoźnika.

Złożone przez producentów oferty były oceniane według piętnastu kryteriów. Kryterium dotyczące kosztów utrzymania stanowiło 50 proc. Stadler Polska uzyskał najwyższą notę - ponad 99 punktów. Za nim uplasowało się konsorcjum Pesy i ZNTK Mińsk Mazowiecki , uzyskując wysoki wynik - blisko 88 punktów. Trzeci w ocenie był Newag z liczbą ponad 79 punktów.

Wszystkie trzy złożone oferty były interesujące i za nie dziękuję. Niestety, mogliśmy wybrać tylko jedną i najkorzystniejszą dla Kolei Mazowieckich propozycję, według ściśle określonych kryteriów, a tę złożyła firma Stadler. Gratulacje. Liczymy na rychłe podpisanie umowy z wybranym dostawcą elektrycznych zespołów trakcyjnych i czekamy na dostarczenie pierwszych pojazdów pod koniec 2018 roku mówi Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich, w przesłanym komunikacie.

Realizacja zamówienia będzie się odbywać w trzech etapach:

  • do 2018 r. - dostawa sześciu pięcioczłonowych ezt,
  • do 2019 r. - dostawa 10 dwuczłonowych ezt,
  • w latach 2019 - 2022 zakup 55 sztuk pięcioczłonowych.

Cieszymy się, że będziemy mogli dostarczyć kolejne niezawodne, bezpieczne i komfortowe pojazdy, które będą służyły pasażerom i przewoźnikowi. Zaoferowaliśmy przewoźnikowi najnowszą wersję pojazdu typu FLIRT – nowoczesnego, lekkiego, energooszczędnego pojazdu z pudłami wykonanymi ze stopów aluminiowych. Cechuje go niższa masa w porównaniu z pojazdami innych producentów, a co za tym idzie niższe zużycie energii elektrycznej – mówi  Marta Jarosińska, kierownik ds. komunikacji w Dywizji Europa Centralna Stadlera.

Pojazdy typu Flirt mogą się poszczycić na polskim rynku wysokim wskaźnikiem niezawodności wynoszącym aż 99,9%, co jest dla przewoźnika gwarancją prowadzenia efektywnej działalności przewozowej. Warto też podkreślić, że zamówienie dla Kolei Mazowieckich zostanie zrealizowane na Mazowszu – w zakładzie Stadler Polska w Siedlcach, przy udziale naszych polskich partnerów i poddostawców – dodaje Marta Jarosińska.

PODZIEL SIĘ