Olsztyn z szansą na kolej aglomeracyjną

Olsztyn z szansą na kolej aglomeracyjną

17 października 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Cztery nowe przystanki w mieście i dodatkowe przejście pod torami, to zakładane efekty rewitalizacji linii kolejowej z Olsztyna do Gutkowa. PKP PLK podpisały umowę na opracowanie dokumentacji przedprojektowej. Realizacja inwestycji umożliwi uruchomienie w Olsztynie tzw. kolei aglomeracyjnej.

Fot. PKP PLK

W planach jest rewitalizacja 8-kilometrowego odcinka linii łączącej Olsztyn Główny z Gutkowem. Budowa czterech przystanków kolejowych – o roboczych nazwach Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Szkoła, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny, znacznie poprawi mieszkańcom dostęp do kolei. Pociągiem szybciej będzie można dostać się m.in. z osiedli Redykajny, Likusy i Gutkowo do centrum miasta. Zapewniony będzie także wygodniejszy dojazd do pracy i szkół z sąsiednich gmin.

– Budowa nowych peronów i usprawnienie połączeń kolejowych na odcinku Olsztyn – Gutkowo, i dalej do Braniewa, stworzy nowe możliwości dla przewozów pasażerskich w regionie. To również ogromna szansa dla uruchomienia tzw. kolei aglomeracyjnej – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Płynniejszy ruch pociągów zapewni dobudowa drugiego toru wraz z nowym peronem Olsztyn Likusy. Realizację tego zamierzenia ma ocenić studium wykonalności. Przejście pod torami przy ul. Jeziornej pozwoli na bezpieczną i komfortową przeprawę dla osób, które zechcą odwiedzić olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej. 

Opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo” realizowane jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Opracowanie dokumentacji wykona Egis Poland. Wartość umowy 575 200 zł netto. Wybór wariantu prac znany będzie za trzy miesiące od momentu podpisania umowy.              

PODZIEL SIĘ