Ćwierć miliarda zł na modernizację prawie 200 przejazdów kolejowych w całej Polsce

Ćwierć miliarda zł na modernizację prawie 200 przejazdów kolejowych w całej Polsce

17 października 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym oraz likwidacja ograniczeń prędkości - to efekty modernizacji 182 przejazdów kolejowo – drogowych położonych na 73 liniach kolejowych w całym kraju. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś umowy na realizację prac w ramach projektu wartego w sumie 256,7 mln zł, przekraczając tym samym granicę 16 mld zł wartości umów inwestycyjnych w tym roku.

Fot. Rafał Wilgusiak

– Dzięki inwestycjom zapisanym w Krajowym Programie Kolejowym polska kolej nie tylko lepiej łączy regiony, ale staje się bardziej konkurencyjna i bezpieczniejsza. Służą temu modernizacje linii, które obejmują również skrzyżowania torów z drogami, a także osobne projekty, dotyczące montażu nowych urządzeń na przejazdach kolejowo drogowych i budowy bezkolizyjnych skrzyżowań – mówi wiceminister Andrzej Bittel.

W ramach projektu poprawy bezpieczeństwa na 121 przejazdach i przejściach zostaną zamontowane dodatkowe urządzenia sygnalizacyjne, m.in. rogatki i sygnalizatory świetlne. W tej grupie są także półrogatki i sygnalizacja na 2 przejściach przez tory dla pieszych. Na 61 przejazdach nowoczesne urządzenia zastąpią już wyeksploatowany sprzęt.

- Bezpieczeństwo pozostaje priorytetem w działalności PKP Polskich Linii Kolejowych. Spółka nie tylko modernizuje przejazdy i buduje bezkolizyjne skrzyżowania nad lub pod torami, lecz także wprowadza nowoczesne systemy sterowania ruchem. Dzięki temu zwiększamy poziom bezpieczeństwa i zapewniamy sprawniejsze podróże koleją - mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Objęte projektem przejazdy zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia zdalnej kontroli zwiększające poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz drogowym. Dzięki temu informacja o stanie urządzeń jest stale dostępna u dyżurnego ruchu oraz jest wyświetlana maszynistom na tzw. tarczach ostrzegawczych umieszczanych przy torach przed przejazdami.

Na decydowanej większości modernizowanych przejazdów (132 obiekty) poza wymianą lub montażem nowych urządzeń, zaplanowano także poprawę nawierzchni drogowej. Dzięki temu dla kierowców pokonanie skrzyżowań drogi i torów będzie sprawniejsze. Nowe i dodatkowe zabezpieczenia na przejazdach i przejściach dla pieszych pozwalają również zwiększyć prędkość pociągów. Tam gdzie były ograniczenia prędkości, pociągi przyśpieszą. Jest to istotne nie tylko w ruchu pasażerskim, ale także w ruchu ciężkich pociągów towarowych. Ich jazda będzie płynniejsza i bardziej ekonomiczna. W ramach rozpoczętego projektu, najwięcej skrzyżowań linii kolejowych z drogami, znajduje się na terenie woj. mazowieckiego (21), dolnośląskiego (20) i małopolskiego (18).

PLK w ramach inwestycji zmodernizują m.in. 11 przejazdów na linii nr 26 z Radomia do Łukowa, 10 przejazdów na trasie Katowice - Legnica, 9 przejazdów na linii nr 7 z Warszawy do Dorohuska (przez Lublin), 6 przejazdów na linii nr 27 z Nasielska do Torunia, 6 przejazdów na linii nr 94 Kraków Płaszów - Oświęcim.

Realizację inwestycji w formule ,,projektuj i buduj” zaplanowano na lata 2017 – 2020, a sam projekt został podzielony na 5 zadań.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - Etap l - część przejazdowa” jest częścią większego zadania o wartości 650 mln zł - "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami" zapisanego w Krajowym Programie Kolejowym, który obejmuje także budowę bezkolizyjnych przejazdów na liniach kolejowych, które zwiększą bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.

Finansowanie projektu przewidziano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt ubiega się o współfinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PODZIEL SIĘ