Wykolejenie pociągu towarowego na stacji w Gnieźnie

Wykolejenie pociągu towarowego na stacji w Gnieźnie

23 października 2017 | Źródło: Gniezno24
PODZIEL SIĘ

W poniedziałek, 23 października w godzinach przedpołudniowych na gnieźnieńskiej stacji doszło do wykolejenia pociągu towarowego, przewożącego skład cystern wypełnionych siarką. W wyniku zdarzenia pojawiły się utrudnienia w ruchu kolejowym.

Fot. Rafał Wichniewicz

Do zdarzenia doszło ok. godziny 11:00 na wysokości wiaduktu im. ks. Jerzego Popiełuszki. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, pociąg towarowy, prowadzony przez elektrowóz należący do Orlen KolTrans, z niewyjaśnionych na tę chwilę powodów wypadł z toru w rejonie rozjazdów dla torowisk w kierunku Wrześni i Poznania.

W wyniku tego zdarzenia wykoleiła się lokomotywa oraz cztery cysterny wypełnione płynną siarką, przy czym doszło także do uszkodzenia samych torów i mechanizmów sterujących rozjazdem. Z tego też powodu zupełnie zablokowany został szlak prowadzący do Wrześni (jeden tor jest aktualnie w remoncie), a także jeden tor prowadzący od strony Poznania. W chwili obecnej ruch pasażerski odbywa się wahadłowo po drugim torze i występują kilkunastominutowe opóźnienia.

Z posiadanych obecnie informacji wynika iż w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a na miejscu obecnie trwają działania Straży Ochrony Kolei. Z uwagi na uszkodzenia wagonów, konieczne będzie wypompowanie siarki z cystern, a dopiero potem nastąpi ich usunięcie z torowiska i sama naprawa szlaku. Według oceny Straży Pożarnej, nie było zagrożenia chemicznego, pożarowego i dla środowiska.

Przewiduje się, że usuwanie skutków tego zdarzenia i utrudnienia w ruchu pociągów potrwają do końca jutrzejszego dnia.

Sprawę wypadku szczegółowo zbada specjalna komisja.

PODZIEL SIĘ