J. Engelhardt liczy na przyspieszenie prac na Nadodrzance

J. Engelhardt liczy na przyspieszenie prac na Nadodrzance

02 listopada 2017 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Juliusz Engelhardt, dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, jest zdania, że kolej powinna zwiększyć swój udział w obsłudze transportowej zespołu portów Szczecin i Świnoujście.

Fot. Marek Mosiński

O rządowym planie przywrócenia III klasy żeglowności na Odrze oraz zwiększenia przeładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu, dyskutowano podczas konferencji NAVIRAIL w Szczecinie. Zdaniem Juliusza Engelhardta, plany rozwoju żeglugi śródlądowej mają szansę powodzenia.

- Podstawowymi gałęziami zaplecza polskich portów morskich są kolej i transport drogowy, więc trudno przewidywać, aby nastąpił zmierzch tych gałęzi transportu. Kolej konkuruje z transportem drogowym i pożądany jest wzrost udziału kolei w obsłudze portów, co już się realizuje w portach trójmiejskich. W tych portach udział kolei w procesie dowozowo-odwozowym jest relatywnie wysoki, bo sięga 40 proc. - zauważa Engelhardt. - Jeśli chodzi o porty w Szczecinie i Świnoujściu, udział kolei jest bardzo mały i powinien wzrastać – dodaje.

Zdaniem dziekana Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług US, dla zwiększenia udziału kolei potrzeba inwestycji PKP PLK na Pomorzu Zachodnim. Chodzi o korytarz E 59 oraz linie z Poznania do Szczecina i Świnoujścia a także o korytarz C-E 59 i linię 273 zwaną Nadodrzanką, która jest „bramą” do zespołu portów Szczecin-Świnoujście, prowadząc na południe wzdłuż korytarza Bałtyk-Adriatyk.

- To bardzo ważna linia i mam nadzieję, że prace na tej niej zostaną znacznie przyspieszone, nawet w stosunku do planów zapisanych w Krajowym Programie Kolejowym – podkreśla Juliusz Engelhardt.
 

 

PODZIEL SIĘ