Przy sprawnych szlakach kolejowych Szczecin i Świnoujście przeładują trzy razy więcej towarów

Przy sprawnych szlakach kolejowych Szczecin i Świnoujście przeładują trzy razy więcej towarów

03 listopada 2017 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Według Rafała Zahorskiego, eksperta z branży TSL, mieszkańców zachodniej Polski zasmucił fakt „okrojenia” w 2016 r. Krajowego Programu Kolejowego z projektu modernizacji korytarza C-E 59, w którym znajduje się linia nr 273, zwana „Nadodrzanką”.

Fot. Marek Mosiński

- Ta linia nadal jest w KPK, ale bez finansowania ze środków unijnych, co sprawia, że modernizacja linii nie będzie miała racji bytu do 2022 r. Pamiętajmy, że ta modernizacja miała się odbyć już w pierwszej perspektywie UE – przypomina Rafał Zahorski.

Tor wodny między Szczecinem i Świnoujściem ma zostać pogłębiony do 12,5 m, aby zespół portowy mógł przyjmować więcej statków. Rafał Zahorski podkreśla, że udrożnienie linii kolejowej miało być integralną częścią tej inwestycji. „Nadodrzanka” powstała bowiem jako podstawowa linia dla zespołu portowego. Brak modernizacji linii nasuwa pytanie o przyszłość zespołu i rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu.

- Zespół portowy przy sprawnych szlakach kolejowych byłby w stanie przeładowywać trzy razy tyle ładunków, co obecnie. Takie są przewidywania. Problem polega na tym, że w tej chwili nasz zespół osiągnął przeładunki z roku 1978, ponieważ nie mamy dojazdu od strony lądu. Nie jest skończona droga S3 ani nie ma sprawnej linii C-E 59, ani Odra nie jest żeglowna – tłumaczy Zahorski.

Do rządowego programu przywrócenia żeglugi na Odrze i Wiśle, Rafał Zahorski podchodzi z entuzjazmem. - Odra kiedyś była żeglowną rzeką, w szczecińskim porcie było dużo barek. Gdyby udało się udrożnić Odrę do klasy III, bo nikt tak naprawdę nie wierzy w klasę IV, byłby duży wzrost przeładunków w Szczecinie – mówi ekspert. - Odrzańska Droga Wodna ma 700 km długości. Marzeniem jest też kanał Odra – Dunaj – Łaba i połączenie wodne z Czechami. Natomiast wystarczy III klasa, aby pojawiły się nowe ładunki – dodaje.

 

Rozmowa z ekspertem została zarejestrowana podczas konferencji NAVIRAIL w Szczecinie.

PODZIEL SIĘ