Białorusini chcą uruchomić nowe połączenie z Mińska do Warszawy

Białorusini chcą uruchomić nowe połączenie z Mińska do Warszawy

03 listopada 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W celu usprawnienia usług transportowych dla pasażerów, w ramach współpracy dwustronnej pomiędzy Kolejami Białoruskimi a PKP Intercity w ruchu granicznym i między stolicami, od 10 grudnia może zostać uruchomiony do codziennej obsługi pasażerów pociąg nr 128/127 na linii Brześć-Warszawa-Brześć i pociąg nr 728/727 Brześć-Mińsk-Brześć.

Fot. Tumash, Wikimedia

Pociąg z Mińska miałby odjeżdżać o 10.57 i docierać do Brześcia o godzinie 14.31, z kolei z Brześcia do Warszawy pociąg odjeżdżałby o 15.23 i przyjeżdżał do Warszawy o godzinie 17.29. Z Warszawy pociąg odjeżdżałby o godzinie 08.44 i przyjeżdżał do Brześcia o 14.39. W kierunku Mińska pociąg odjeżdżałby z Brześcia o 15.15 i przyjeżdżał do Mińska o 18.49.

Przewoźnik informuje, że pociągi w Brześciu będą odjeżdżać z tego samego peronu, co ułatwi przesiadki. Koleje Białoruskie będą obsługiwać połączenie Flirtem, zaś PKP Intercity składem wagonowym. Kontrola graniczna i celna odbywać się będzie bezpośrednio w pociągu.

Na terytorium Białorusi, pociąg zatrzyma się na stacjach: Baranowicze, Iwacewicze, Bereza, Orańczyce i Żabianka. W Polsce - natomiast w Terespolu, Małaszewiczach, Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Łukowie, Siedlcach, Mrozach, Mińsku Mazowieckim.

Całkowita opłata za podróż do Mińska z Warszawy miałaby wynosić 41,21 rubli, przy czym koszt podróży może się różnić w zależności od kursu euro w dniu zakupu biletu. Dzieci w wieku od 4 do 12 lat mogą liczyć na 50-procentową zniżkę. Dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie bez zajmowania osobnego miejsca.

Przy zakupie biletów na Białorusi wydawane będą dwa bilety: jeden - z Mińska do Brześcia, a drugi - z Brześcia do niezbędnej stacji na terenie Polski, a także podczas podróży z Warszawy po Białorusi. Kupując bilety w Polsce, wydany zostanie jeden bilet na całą podróż i dwa bilety na miejsca zerowe ze wskazaniem konkretnego miejsca w pociągach.

Sprzedaż biletów miałaby się rozpocząć od 15 listopada br. W przyszłości pasażerowie będą mogli kupić bilety nawet na 60 dni przed wyjazdem.

Dany projekt będzie promował wzrost atrakcyjności przewozów kolejowych, zaspokojenie popytu na podróże w międzynarodowej relacji, a także rozwój szlaków turystycznych.

Warto też przypomnieć że od września ubiegłego roku pociąg nr 304/303 na linii Kraków-Warszawa-Grodno działa codziennie. Z tej usługi skorzystało już ok. 50 tysięcy pasażerów.