M. Chibowski: ruszamy z nowymi projektami

M. Chibowski: ruszamy z nowymi projektami

11 listopada 2017 | Autor: Paweł Strykowski
PODZIEL SIĘ

Składamy wnioski dotyczące nowych projektów do PKP S.A., a co za tym idzie w  najbliższych miesiącach uruchomimy procedurę wyłaniania inwestorów dla kolejnych 7. We wszystkich zaplanowano funkcję handlową. Uzyskaliśmy również zgodę na  realizację następnych 12 – mówi Marek Chibowski, prezes Xcity Investment, spółki deweloperskiej kontrolowanej przez PKP S.A.

Fot. Xcity Investment

Xcity Investment nie jest typową spółką kolejową – działa na rynku nieruchomości. Czy takie połączenie daje jej przewagę nad innymi podmiotami działającymi na polskim rynku nieruchomości?

Zdecydowanie tak. Za pośrednictwem PKP S.A. mamy dostęp do dużej liczby nieruchomości, które często znajdują się w ścisłych centrach miast, w bezpośrednim sąsiedztwie dworców kolejowych. Są to więc bardzo atrakcyjne lokalizacje. Dokonujemy szczegółowej analizy tych terenów. Jeśli uznamy, że któryś ma potencjał a  projekt dobrze rokuje, występujemy do PKP S.A. o zgodę na jego uruchomienie. W  momencie jej otrzymania rozpoczynamy stosowną procedurę, która prowadzi do wyboru współinwestora. To długotrwały proces. Często analizujemy oferty wielu inwestorów. Wybieramy taką, która w naszej ocenie zapewnia największą wartość dodaną. W praktyce to oznacza maksymalizację przychodu dla PKP S.A., a równocześnie daje największą gwarancję, że zostanie zrealizowana w takim zakresie, na jaki umówiły się strony.

Jakimi projektami może pochwalić się Xcity w tej chwili?

Obecnie realizujemy siedem projektów. Dla pięciu mamy już wybranych inwestorów. Najbardziej zaawansowany jest projekt Warszawa Zachodnia, w skład którego wchodzi dworzec PKP oraz kompleks dwóch budynków biurowych, z czego dworzec i pierwszy są już gotowe. Drugi zostanie ukończony w trzecim kwartale br. Pozostałe cztery projekty: Warszawa Gdańska (realizowana wspólnie z Ghelamco), Gdynia Międzytorze (z Semeko Grupa Inwestycyjna) oraz Mińsk Mazowiecki i Konin (wspólnie z Dekada Realty) są w  trakcie uzgodnień administracyjnych.

Ponadto trwają dwa postępowania dotyczące wyboru inwestorów – do projektu, który powstanie przy Alejach Jerozolimskich 140 oraz przy ul. Szczęśliwieckiej 62. Spodziewamy się, że do końca roku podpiszemy umowy inwestycyjne.

A dalsze plany?

Wkrótce ruszamy z nowymi projektami i na pewno będzie o nas słychać. Składamy nowe wnioski dotyczące uruchomienia projektów do PKP S.A. Mamy już zgody na realizację części z nich.

W najbliższych miesiącach rozpoczynamy procedurę wyłaniania inwestorów dla kolejnych 7 projektów: w Bielsku-Białej, Elblągu, Kole, Koszalinie, Kutnie, Oleśnicy oraz Skarżysku Kamiennej. We wszystkich planujemy funkcję handlową. Uzyskaliśmy również zgodę na  realizację 12 nowych. Obecnie trwają analizy i mam nadzieję, że niedługo będziemy gotowi do uruchomienia tych postępowań.

W lokalizacjach, które są obiecujące, a nie mają planu zagospodarowania przestrzennego, zamierzamy realizować warsztaty urbanistyczno-planistyczne. To narzędzie do  zagospodarowania dużych terenów kolejowych, które przy współpracy samorządu pozwala określić wielofunkcyjną formę zagospodarowania dla takich obszarów.


Cały wywiad z Markiem Chibowskim, prezesem Xcity Investment ukazała się we wrześniowym numerze Kuriera Kolejowego.

PODZIEL SIĘ