Leo Express ruszy z Krakowa do Pragi z poślizgiem

Leo Express ruszy z Krakowa do Pragi z poślizgiem

10 listopada 2017 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Czeski prywatny przewoźnik otrzymał 13 października decyzję Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o przyznaniu otwartego dostępu na trasie Praha – Kraków, co pozwala mu na rozpoczęcie przewozów od 10 grudnia. Ze względu na procedury formalne i organizacyjne, w tym na uzgodnienia rozkładu z PKP PLK przewozy nie rozpoczną się w tym terminie.

Fot. Leo Express

Leo Express nie uzyskał jeszcze dopuszczania elektrycznych zespołów trakcyjnych do jazdy i przeprowadza związane z tym modyfikacje techniczne oraz testy.

- Udało nam się rozwiązać najważniejsze kwestie i pomyślnie zakończyliśmy pierwsze testy, ale brakuje kilku ostatnich „drobnostek“, które nas jednak wstrzymują – tłumaczy Peter Jančovič, dyrektor zarządzający Leo Express na Polskę i Europę Wschodnią. - Przecieramy szlaki, bo nie ma żadnego EZT, który byłby w pełni dopuszczony w Polsce, w Czechach i na Słowacji. To oznacza szereg dodatkowych problemów technicznych, nad rozwiązaniem których pracujemy już od dwóch lat – podkreśla.

Aby zakończyć proces przygotowań do uruchomienia jednej pary pociągów na trasie Kraków – Praga - Kraków, Leo Express potrzebuje jeszcze kilku tygodni. Peter Jančovič nie jest w stanie podać konkretnego terminu rozpoczęcia przewozów.

Pierwotne wersje rozkładu jazdy na tej trasie zostały przez przewoźnika zmodyfikowane, aby nie kolidowały z rozkładem pociągów PKP Intercity, co utrudniłoby Leo Express uzyskanie decyzji otwartego dostępu. W skorygowanym wniosku przewoźnika pociąg ma ruszyć z Krakowa o godzinie 4.44, a do Pragi dotrzeć przez południem. Powrotną podróż pociąg rozpocznie po godzinie 16, a skończy ją w Krakowie przed północą. Aktualnie nie ma pewności czy ten rozkład będzie utrzymany. Peter Jančovič zastrzega, że ostateczny rozkład będzie znany po zakończeniu uzgodnień z PKP PLK.

Przedstawiciel Leo Express w Polsce podkreśla, że jest zadowolony z decyzji Prezesa UTK w sprawie otwartego dostępu, ale zauważa wiele trudności na drodze do uruchomienia prywatnych pociągów pasażerskich w ruchu międzynarodowym.

- Choć istnieją wyraźne starania o jednolity europejski rynek kolejowy i interoperacyjność, to nadal jest to temat, który nie we wszystkich aspektach już funkcjonuje i wymaga sporo dodatkowej pracy oraz decyzji na poziomie Unii Europejskiej i każdego poszczególnego kraju – komentuje Peter Jančovič.

Ceny biletów na przejazd pociągiem z Krakowa do Pragi przewoźnik przedstawi w chwili rozpoczęcia przewozów.

PODZIEL SIĘ