Przystanki Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze czekają na pasażerów

Przystanki Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze czekają na pasażerów

21 listopada 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Od 10 grudnia pasażerowie będą mogli korzystać z nowych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze. Obiekty powstały w ramach budowy łącznicy Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki, inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Fot. PKP PLK
Z hali pod torami na dwa perony przystanku Kraków Zabłocie, podróżni będą mogą wejść tradycyjnymi schodami lub skorzystać ze schodów ruchomych albo wind. Na peronie obok ul. Kącik zatrzymają się pociągi z Krakowa Głównego w stronę Bonarki. Od ulicy Przemysłowej stawać będą składy w stronę Krakowa Głównego. Nad częścią kubaturową - na długości 70 m, perony są w pełni zadaszone. Na pozostałym odcinku osłonę zapewniają wiaty. Przystanek jest dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

W ramach inwestycji dawny peron został przesunięty o 50 metrów w stronę Wisły. Zmieniła się też przestrzeń w sąsiedztwie przystanku, gdyż przebudowany został układ dróg. Nowa droga połączyła ul. Zabłocie ze skrzyżowaniem ul. Przemysłowej i Lipowej. W sąsiedztwie przystanku powstał parking oraz zatoki autobusowe, co umożliwi lepsze połączenie z komunikacją miejską.

Przystanek Kraków Podgórze został przesunięty do skrzyżowania ulic Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej oraz „podwieszony” pomiędzy estakadami łącznicy. Peron przystanku, to obiekt wyspowy. Podróżni zejdą z Podgórza na przyległe ulice. Do dyspozycji są także dwie windy i schody ruchome.

Nowy przystanek tworzy wygodny węzeł przesiadkowy, umożliwiający zmianę podróży koleją na komunikację miejską lub transport indywidualny. Dzięki modernizacji jest przystosowany do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Obiekty powstały w ramach realizacji projektu pt.: „Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu: 348 mln zł; dofinansowanie z UE: 187 mln zł.

PODZIEL SIĘ