Feniksy oficjalnie w służbie PolRegio

Feniksy oficjalnie w służbie PolRegio

22 listopada 2017 | Źródło: PolRegio
PODZIEL SIĘ

Przewozy Regionalne pozyskały do eksploatacji 14 składów EN57 Feniks, które zostały zmodernizowane w poznańskich zakładach Cegielskiego. Pojazdy zasilą tabor PolRegio w Wielkopolsce.

Fot. PolRegio

Na Dworcu Wschodnim w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie pierwszych z 14 zmodernizowanych przez FPS H. Cegielski elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57. W wydarzeniu uczestniczył wicepremier, ministra rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński, Krzysztof Zgorzelski, prezes Przewozów Regionalnych, Adam Laskowski, prezes Polskiego Taboru Szynowego oraz Hubert Stępniewicz, prezesa H. Cegielski – Fabryki Pojazdów Szynowych.

- Rozwój kolei, zarówno jeśli chodzi o krajowych producentów taboru, jak i rozbudowę infrastruktury, to jeden z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Chcemy żeby po wyremontowanych i bezpiecznych torach jeździły komfortowe pociągi. Najlepiej takie, które są efektem pracy polskiego przemysłu. Dlatego cieszy mnie, że autorem modernizacji jest polska firma z grupy Agencji Rozwoju Przemysłu. Kolejny krok to innowacje. Czekamy na pierwsze efekty projektów badawczo-rozwojowych z programu Innotabor - mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Umowa pomiędzy Przewozami Regionalnymi a konsorcjum PTS i H. Cegielski-FPS została podzielona na dwa etapy.  Pierwszy z nich zakłada 5-letnią dzierżawę 6 zmodernizowanych przez Cegielskiego elektrycznych zespołów trakcyjnych. W ramach drugiego założono 5-letnią dzierżawę 8 składów z opcją dzierżawy dodatkowych 6 oraz opcją zakupu 8 sztuk dzierżawionych pojazdów.

- Mając w swojej grupie kapitałowej spółki z branży kolejowej czujemy się zobowiązani do rozwoju tego sektora gospodarki. Szczególnie ważne jest, aby restrukturyzowane przez nas przedsiębiorstwa mogły się rozwijać i z sukcesem rywalizować na rynku. Dobrym tego przykładem jest fabryka Cegielskiego, w której powstały Feniksy. Dzięki naszym działaniom, ta poznańska firma z tradycjami i bogatą historią, po latach zastoju, wraca na właściwe tory. Tym bardziej cieszy nas, że zmodernizowane Feniksy pozytywnie przeszły test rynkowy i spełniły wysokie wymagania postawione w przetargu Przewozów Regionalnych - podkreślił Marcin Chludziński, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Zmodernizowane pociągi elektryczne zagwarantują wysoki komfort podróżowania. Pojazdy charakteryzują się nowoczesnym wnętrzem i wieloma udogodnieniami dla pasażerów oraz maszynistów. Posiadają m.in. zintegrowany system informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz monitoring przestrzeni. Zespół trakcyjny zapewnia również komfortowe warunki przejazdu dla osób niepełnosprawnych – każdy z pojazdów wyposażony jest w pomosty, po których swobodnie może wjechać wózek inwalidzki.

- Nasi pasażerowie oczekują ciągłej poprawy jakości usług. Sprostanie tym oczekiwaniom wymaga elastyczności, dlatego poszukujemy i wykorzystujemy różne formy pozyskiwania nowych i zmodernizowanych pojazdów. Dzierżawa Feniksów pozwoli na realizację kolejnego etapu unowocześniania taboru, co wpisuje się w konsekwentnie i z sukcesem realizowany proces restrukturyzacji Przewozów Regionalnych. Już niebawem na polskie tory wyjada kolejne nowe lub zmodernizowane jednostki w barwach PolRegio - powiedział Krzysztof Zgorzelski, prezes zarządu Przewozów Regionalnych.

Feniksy 57 trafią do obsług tras w woj. wielkopolskim co pozwoli na obsługę połączeń w tym województwie od nowego rozkładu jazdy 2017/2018 wyłącznie nowym lub zmodernizowanym taborem.

PODZIEL SIĘ