D. Grajda: Koleje Mazowieckie będą w stanie obsłużyć CPK

D. Grajda: Koleje Mazowieckie będą w stanie obsłużyć CPK

22 listopada 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to wciąż gorący temat w Polsce. Nie znając jeszcze konkretnych szczegółów i planów, Koleje Mazowieckie już teraz deklarują gotowość i chęć obsługi pasażerów na nowym obiekcie.

Fot. Koleje Mazowieckie

Jeśli koncepcja wyboru lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego na terenie województwa mazowieckiego by się potwierdziła, naturalną rzeczą wydawała by się obsługa pasażerów przez regionalnego przewoźnika. Sam przewoźnik, który ma już doświadczenie w obsłudze lotnisk, deklaruje otwarcie swoją gotowość na nowe wyzwanie.

– My jako spółka nie widzimy w tym przypadku większych problemów. Dysponujemy odpowiednim taborem a do tego zebraliśmy już pewne doświadczenie w obsłudze lotnisk w Modlinie i na Okęciu, więc można powiedzieć że do takiego specyficznego zadania przygotowywaliśmy się od dawna – zapewnia Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich.

Samorządowy przewoźnik do obsługi dużej ilości pasażerów CPK mógłby przeznaczyć swoje najlepsze składy z piętrowymi wagonami, jedynymi w Polsce, które mogą rozwijać prędkość nawet do 160 km/h. Spółka nie wyklucza również możliwości uruchomienia przewozów ekspresowych z prędkością do 250 km/h, ale wówczas decyzja byłaby uzależniona od ceny za przejazd.

– Rozważylibyśmy taką możliwość, ale to by zależało od ceny za przejazd, gdzie tak jak ma to miejsce np. pod Sztokholmem czy pod Wiedniem, ceny przejazdów osobowych i przyśpieszonych znacznie się od siebie różnią – dodaje Dariusz Grajda.

PODZIEL SIĘ