Odcinek Węgliniec - Zgorzelec zostanie zelektryfikowany za 33 mln zł

Odcinek Węgliniec - Zgorzelec zostanie zelektryfikowany za 33 mln zł

24 listopada 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na elektryfikację 27-kilometrowego odcinka Węgliniec - Zgorzelec. To kolejne przedsięwzięcie z Krajowego Programu Kolejowego realizowane na Dolnym Śląsku. Wartość podpisanego kontraktu to 33,1 mln zł. Umowa będzie realizowana w formule „projektuj i buduj” i zakończy się na początku 2019 r.

Fot. Dolnośląski Urząd Wojewódzki

– Inwestycja PLK stworzy nowe możliwości dla przewozów regionalnych i dalekobieżnych. Usprawni ruch towarowy w województwie i w południowo-zachodniej części Polski. Projekt realnie wpłynie na lepsze warunki rozwoju mieszkańców i gospodarki – mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

Inwestycja PLK pozwoli na skrócenie czasu przejazdu, m.in. dzięki wyeliminowaniu w Węglińcu zmiany lokomotyw elektrycznych na spalinowe. Poprawi się przepustowość linii, co stworzy nowe możliwości dla przewozów regionalnych i dalekobieżnych. Elektryfikacja pozwoli także na usprawnienie ruchu towarowego w południowo- zachodniej części Polski. Przewozy towarowe staną się sprawniejsze i szybsze, tym samym bardziej konkurencyjne względem drogowych.

– Po inwestycji na odcinku Węgliniec - Zgorzelec, międzynarodowa trasa E 30 od wschodniej do zachodniej granicy Polski będzie w pełni zelektryfikowana. PKP Polskie Linie Kolejowe do 2023 r. zelektryfikują m.in. trasy Ocice- Rzeszów, Lublin – Stalowa Wola, Ełk – Korsze, Szczecin – granica państwa. Dzięki temu poprawi się komunikacja kolejowa w regionach i pomiędzy województwami – mówi Arnold Bresch z zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Oprócz umowy Węgliniec- Zgorzelec na budowę sieci trakcyjnej za 33,1 mln zł netto, w sierpniu i wrześniu 2017r. – PLK zawarła z PKP Energetyka umowy wartości 13,6 mln zł., na budowę dwóch podstacji trakcyjnych w Pieńsku i Zgorzelcu oraz modernizację podstacji z Zgorzelcu. Zapewni to odpowiednie zasilanie dla nowo- elektryfikowanego  odcinka Węgliniec- Zgorzelec. Projekt „Elektryfikacja linii kolejowych nr 247, 278 na odcinku Węgliniec- Zgorzelec” realizowany jest z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Wartość całego projektu to ok. 70 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 85%.