Na trasach okrężnych PLK udzielą przewoźnikom rekompensaty

Na trasach okrężnych PLK udzielą przewoźnikom rekompensaty

01 grudnia 2017 | Autor: AB | Źródło: MIB
PODZIEL SIĘ

W związku ze spiętrzeniem prac modernizacyjnych w rozkładzie 2017/2018 zarządca infrastruktury postanowił zrobić ukłon w stronę przewoźników. Pociągi kursujące objazdami dłuższymi o 40 km od standardowej trasy, otrzymają rekompensaty przy obliczaniu stawek za dostęp do torów.

Fot. arch. PKP PLK

PKP PLK zakontraktowały inwestycje na kwotę 21 mld zł (według kosztów inwestorskich). Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa, twierdzi, że dzięki temu zostało wyeliminowane ryzyko niewykonania planu przewidzianego w Krajowym Programie Kolejowym.

Rekordowo duże inwestycje na sieci kolejowej oznaczają poważne utrudnienia dla przewoźników oraz ich klientów, w tym pasażerów. Jazda objazdem będzie się wiązała z ryzykiem utraty dochodów np. gdy pasażerowie zrezygnują z podróży pociągami na dłuższych trasach. Z tego względu zarząd PKP Polskich Linii Kolejowych podjął decyzję o przyznaniu operatorom rekompensat. Decyzja znalazła odzwierciedlenie w uchwale dotyczącej zasad naliczania opłat za przejazdy pociągów realizowane drogami okrężnymi w rozkładzie 2017/2018.

Nowe zasady dotyczą przewoźników pasażerskich i towarowych, którzy są zmuszeni do przejazdów drogą okrężną dłuższą o co najmniej 40 km od trasy modelowej (przydzielonej, gdyby nie była remontowana).

Korekta opłaty za dostęp do torów dotyczyć będzie różnicy kwot pomiędzy opłatą podstawową, określoną dla zrealizowanej trasy pociągu drogą okrężną, a opłatą podstawową określoną dla trasy modelowej.

W nowym rozkładzie jazdy pociągów, dodatkowo dla tras okrężnych naliczana będzie 15-proc. rekompensata od różnicy opłat.