Opóźnienia/utrudnienia Utrudnienia na kolei. PKP PLK: to nie nasza wina

Utrudnienia na kolei. PKP PLK: to nie nasza wina

01 grudnia 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Oberwana lina wysokiego napięcia i brak dobrego zasilania z sieci zewnętrznej spowodowały utrudnienia w kursowaniu pociągów na Centralnej Magistrali Kolejowej i na linii Warszawa - Radom. W efekcie 11 pociągów dalekobieżnych pojechało trasą zmienioną, a 29 pociągów zostało zastąpionych komunikacją autobusową.

Fot. Przemysław Szkatuła

Usterka spowodowana zerwaniem przewodu wysokiego napięcia na linii Radom – Warszawa została już usunięta - poinformował zarządca infrastruktury. Od godziny 14:25 kolejarze przywracają rozkładowy ruch pociągów. Przewoźnicy odwołują zastępczą komunikację autobusową. Sytuacja na linii kolejowej stabilizuje się.

Na Centralnej Magistrali Kolejowej zmiany w kursowaniu pociągów spowodowane były brakiem zasilania z sieci. Chodzi o sieć zewnętrzą, nie należącą do PKP PLK, co spółka podkreśliła w nadesłanym komunikacie. Na miejscu intensywnie pracują służby techniczne, by jak najszybciej przywrócić rozkładowy ruch pociągów. Dodatkowo skierowane zostały na miejsce trzy lokomotywy.

Na trasie Warszawa – Radom, miedzy przystankami Kruszyna a Strzyżyna, dwa pociągi sieciowe pracowały nad przywróceniem sprawności sieci trakcyjnej, która została uszkodzona przez linię wysokiego napięcia. Pociągi dalekobieżne kierowane były trasami okrężnymi. Koleje Mazowieckie wprowadziły zastępczą komunikację autobusową.

Na stronie internetowej Kolei Mazowieckich czytamy, że utrudnienia w ruchu pociągów spowodowane warunkami atmosferycznymi występują w całym województwie.

Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych przez całą dobę czuwają nad sprawnym prowadzeniem ruchu pociągów. W czasie zimowych miesięcy odpowiada nawet do ok. 15 tys. pracowników, m.in. PKP Polskich Linii Kolejowyc. Blisko 17,8 tys. rozjazdów wyposażono w urządzenia elektrycznego ogrzewania, aby zabezpieczyć je przed przymarzaniem. Sieć trakcyjna zabezpieczana jest przed oblodzeniem. 

W  tym roku ponad 2400 km przewodów jezdnych posmarowanych będzie specjalnym środkiem zmniejszającym przyczepność lodu.