Krakowska łącznica otwarta. Pierwsze pociągi pojadą 10 grudnia

Krakowska łącznica otwarta. Pierwsze pociągi pojadą 10 grudnia

07 grudnia 2017 | Źródło: MIB
PODZIEL SIĘ

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel uroczyście otworzył łącznicę kolejową Kraków Zabłocie- Kraków Krzemionki, która ma kluczowe znaczenie dla usprawnienia komunikacji w stolicy Małopolski oraz skrócenia czasu przejazdów do Skawiny, Oświęcimia i Zakopanego.

Fot. MIB

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wystosował list do uczestników uroczystości, który został odczytany przez dyrektora gabinetu politycznego MIB Łukasza Smółkę. - Budowa łącznicy stanowi jeden z istotnych elementów modernizacji Krakowskiego Węzła Kolejowego. Wierzę, że inwestycja ta przyczyni się do wzbogacenia i rozszerzenia oferty transportowej Krakowa oraz wzrostu konkurencyjności transportu kolejowego, co pozwoli na ograniczenie ruchu samochodowego w mieście - napisał minister Adamczyk.

Nowa inwestycja pozwoli na znaczne zwiększenie liczby pociągów kursujących w obrębie aglomeracji krakowskiej. Dzięki wyeliminowaniu konieczności zmiany lokomotyw w Krakowie-Płaszowie skróci się też czas podróży na południe Polski, w tym do zimowej stolicy, Zakopanego.

Fot. MIB

Łącznica Zabłocie - Krzemionki, o długości ponad 1100 m, jest największym nowym obiektem kolejowym w Polsce. Jej budowa trwała dwa lata. Umowę z konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman podpisano we wrześniu 2015 r., a we wrześniu 2017 r. zakończono prace budowlane i rozpoczęto odbiory techniczne. Koszt inwestycji wyniósł 348 mln zł.

- Krakowska łącznica jest inwestycją, która pokazuje, że kolej odzyskuje ważną rolę w systemie komunikacji. Kolejne projekty realizowane z Krajowego Programu Kolejowego przez PKP Polskie Linie Kolejowe w Małopolsce będą uzupełniały i zwiększały możliwości kolei - powiedział wiceminister Andrzej Bittel.

W centrum Krakowa powstały 3 estakady i 2 wiadukty, które są podtrzymywane przez 30 filarów. Przebudowano też ok. 9 km torów i 6,5 km sieci trakcyjnej. Do budowy wykorzystano prawie 10 tys. ton stali oraz 25,5 tys. ton betonu.

Powstały dwa nowe przystanki kolejowe Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze, które dzięki zadaszeniu i nowoczesnemu wyposażeniu umożliwiają podróż w komfortowych warunkach i są w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności.

Łącznicę zaprojektowano też z myślą o komforcie mieszkańców Krakowa. Na całej długości estakad zastosowano nowoczesne maty antywibracyjne, które minimalizują poziom drgań związany z przejazdem pociągów. Lokalizacja przystanków umożliwia ich łatwą integrację z komunikacją miejską.

Dla regularnego ruchu kolejowego łącznica Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki zostanie udostępniona 10 grudnia 2017 r., wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy kolei.

PODZIEL SIĘ